Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Снимка: pixabay

Избрахме отново познатия наслов, с който изпратихме 2023 година от седмичната поредица "За здравето". На нас, българите, вероятно ни трябва още малко оптимизъм, вяра в собствените сили и доверие към различните съсловия. Лекарското е изключително важно за всички нас. И затова продължихме следпразнично медицинското издание в същия дух на уважение и признателност към българските медици.

Проф. д-р Донка Байкова
Традиционно говорим в тези дни на годината за умерено хранене, диети, отслабване. Тоест "влизане във форма", което е трудно индивидуално усилие. Затова се обърнахме за помощ към проф. Донка Байкова. 

Опитният диетолог ни отправи редица съвети: за плавен преход от преяждане към умереност, каза ни какво да консумираме, как да съчетаваме храни и напитки. Физическата активност и по-честото хранене с плодове и зеленчуци също благоприятства по-бързото ни навлизане във форма и в добра кондиция.


В брой първи за 2024 г. екипът "За здравето" продължи "нишката" от последната ни среща за 2023 г. "Посланици на доброто в здравеопазването", като припомни делата на д-р Даниел Димитров, фелдшера Радко Радев и ученика Стоян Ганчев. Добавихме и новини: успешното акуширане на бебе в линейка в Плевенско, първата рожба на майка с трансплантиран черен дроб, първите трансплантации за Новата година…

Богдан Кирилов
В диалога ни се включи и магистър-фармацевт Богдан Кирилов. Въпросите към него бяха коренно противоположни: на първия от тях с чувство за хумор стигнахме до извода, че няма вълшебно лекарство против преяждане и препиване. 

Докато втората тема бе повече от сериозна: фалшивите и подвеждащи реклами на лекарства и медицински процедури. При това с все по-зачестилото използване на известни лица и авторитети от системата на здравеопазването. Опасна тенденция, срещу която ще бъдем безкомпромисни и в бъдеще.


проф. Йорданка Узунова
С елемент на изненада навръх Йордановден "влязохме" в дома на проф. Йорданка Узунова, за да честитим имения ден на известния уролог.


Акад. Владимир Овчаров
Към акад. Владимир Овчаров отправихме предизвикателството да ни каже рецепта за дълголетие. Аналитично и мъдро бяхме посъветвани да бъдем разумни и умерени, да избягваме самотата, да общуваме и тренираме мозъка си, да спортуваме или поне да се движим сред природата.
Следващата събота ще говорим за сезонни вируси и бактерии, както и за зимните алергии. Гост ще ни бъде акад. Богдан Петрунов – познат на всички от периода на голямата битка с "Ковид 19".
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05