Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИАНМСП в подкрепа на българския бизнес през 2024: Какво да очакваме?

| обновено на 12.01.24 в 07:05
Бойко Таков
Снимка: БНР

Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) в България продължава да работи усилено за насърчаване на развитието на бизнеса в страната през текущата година. Д-р Бойко Таков, който може да бъде определен като застъпник на интересите на малките и средни предприятия, сподели своите планове и идеи в интервю за "Нашият ден". Агенцията цели да подкрепя и насърчава малките и средните предприятия, които съставляват над 90% от бизнеса в страната.

По неговите думи една от ключовите цели на ИАНМСП е насърчаването на интернационализацията на българските компании, особено в техните усилия за увеличаване на износа на стоки и услуги. Това се постига чрез различни механизми и програми, които Агенцията предоставя на предприятията. Един от тях е участието на компаниите в изложения на национални щандове, където те могат да представят своите продукти и услуги пред потенциални клиенти и партньори.

Също така, ИАНМСП организира търговски мисии, при които представители на български компании се водят на международни пазари, където им се предоставя възможността да се срещнат и работят с колеги от други страни. Този вид обучение и опит се оценяват като много полезни за развитието на бизнеса и намирането на нови пазари.

ИАНМСП не се ограничава само с тези мерки. Агенцията работи и със Световната банка по проекти, свързани с дигитализацията на малките и средни предприятия. Проектът вече е в същинската си фаза, където се тестват различни модели и методи за подпомагане на компаниите в тази област. Анализите показват, че компаниите, които имат по-напреднали познания и опит в областта на дигитализацията, са по-конкурентоспособни и успешни.

Събитията и изложенията в чужбина също ще играят важна роля в усилията на ИАНМСП да помогне на българските малки и средни предприятия за насърчаване на техния бизнес. Компаниите могат да очакват информация за бъдещите събития, които агенцията подготвя през текущата година. Фокусът е върху различни сектори, като козметика и хранително-вкусова промишленост, където се предоставят възможности за участие и представяне на български фирми.

"Двете сигурни събития са в Лондон, в края на този месец, за технологични компании в сферата на образованието. Правим събитието за трета поредна година. Ще бъдат представени осем български компании. След седмици имаме и едно изложение в Германия, което е свързано с хранително-вкусовата промишленост, в което отново ще участват осем български компании. Предстоят също конференции и обучения“, казва той в ефира на “Нашият ден”.

Интервютата и обученията също ще бъдат важни части от програмата на ИАНМСП за насърчаване на бизнеса. С амбициите и усилията на Агенцията, българските малки и средни предприятия имат шанс да развиват своя бизнес успешно както на национално, така и на международно ниво.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50