Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) в България продължава да работи усилено за насърчаване на развитието на бизнеса в страната през текущата година. Д-р Бойко Таков, който може да бъде определен като застъпник на интересите на малките и средни предприятия, сподели своите планове и идеи в интервю за "Нашият ден". Агенцията цели да подкрепя и насърчава малките и средните предприятия, които съставляват над 90% от бизнеса в страната.
По неговите думи една от ключовите цели на ИАНМСП е насърчаването на интернационализацията на българските компании, особено в техните усилия за увеличаване на износа на стоки и услуги. Това се постига чрез различни механизми и програми, които Агенцията предоставя на предприятията. Един от тях е участието на компаниите в изложения на национални щандове, където те могат да представят своите продукти и услуги пред потенциални клиенти и партньори.
Също така, ИАНМСП организира търговски мисии, при които представители на български компании се водят на международни пазари, където им се предоставя възможността да се срещнат и работят с колеги от други страни. Този вид обучение и опит се оценяват като много полезни за развитието на бизнеса и намирането на нови пазари.
ИАНМСП не се ограничава само с тези мерки. Агенцията работи и със Световната банка по проекти, свързани с дигитализацията на малките и средни предприятия. Проектът вече е в същинската си фаза, където се тестват различни модели и методи за подпомагане на компаниите в тази област. Анализите показват, че компаниите, които имат по-напреднали познания и опит в областта на дигитализацията, са по-конкурентоспособни и успешни.
Събитията и изложенията в чужбина също ще играят важна роля в усилията на ИАНМСП да помогне на българските малки и средни предприятия за насърчаване на техния бизнес. Компаниите могат да очакват информация за бъдещите събития, които агенцията подготвя през текущата година. Фокусът е върху различни сектори, като козметика и хранително-вкусова промишленост, където се предоставят възможности за участие и представяне на български фирми.
"Двете сигурни събития са в Лондон, в края на този месец, за технологични компании в сферата на образованието. Правим събитието за трета поредна година. Ще бъдат представени осем български компании. След седмици имаме и едно изложение в Германия, което е свързано с хранително-вкусовата промишленост, в което отново ще участват осем български компании. Предстоят също конференции и обучения“, казва той в ефира на “Нашият ден”.
Интервютата и обученията също ще бъдат важни части от програмата на ИАНМСП за насърчаване на бизнеса. С амбициите и усилията на Агенцията, българските малки и средни предприятия имат шанс да развиват своя бизнес успешно както на национално, така и на международно ниво.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg