Музика: Джоакино Росини
Либрето: Луиджи Балоки и Александър Суме
Премиера: 9 октомври 1826 година в Париж.
Действащи лица:
• Мохамед Втори – султан на Турция (баритон)
• Клеомен – губернатор на Коринт (тенор)
• Памира – негова дъщеря (сопрано)
• Неокъл – млад гръцки войн (мецосопрано)
• Йеро – почитан от всички гражданин на Коринт (бас)
• Омар – приближен на султана (бас)
Първо действие
Мюсюлманите предвождани от султана Мохамед Втори са завзели Константинопол през 1453 и са сринали Източната Римска империя след славно хилядолетно съществуване. Шест години по-късно те обсаждат Коринт. Гръцките защитници се събират около губернатора Клеомен.
Младият войн Неокъл и почитаният от всички Йеро вдъхват кураж на народа и призовават най-смелите към саможертва. Неокъл напомня на Клеомен, че му е обещал ръката на дъщеря си. Прелестната Памира обаче е влюбена в Алманзор, когото случайно е срещнала в Атина. За жалост пътищата им се разделили. На площада на Коринт Мохамед Втори празнува победата и заплашва, че ще се разправи жестоко с всяка съпротива. Неговият таен агент Омар му известява, че голямата крепост все още устоява на атаките на турците. Довеждат пленения Клеомен.
Мохамед повтаря заканата си пред губернатора на Коринт: ако доброволно не се предадат, ще сринат града до основи. Втурва се Памира и познава в лицето на султана своя изгубен любим. Мохамед е готов да се ожени за нея, а това означава и спасение за Коринт. Клеомен напомня на дъщеря си, че трябва да се омъжи за Неокъл, а когато отказва – я проклина.
Второ действие
В шатрата на Мохамед се подготвя сватбата му с Памира. Младата жена отчаяно търси изход от създалата се ситуация. Разкъсвана между любовта и дълга към съгражданите си тя моли духа на починалата си майка да ѝ даде съвет и кураж. Султанът е непреклонен: съдбата на Коринт зависи от решението на Памира. В разгара на сватбения пир се появява разяреният Неокъл. За да го спаси от страшния гняв на Мохамед, девойката го представя за свой брат. Султанът отменя наказанието и кани младия войн да сподели радостта им. Оскърбен Неокъл отказва, а Омар известява, че коринтяните са се разбунтували. От крепостта Клеомен призовава дъщеря си да не изоставя своя народ. Памира е принудена да се подчини и напуска своя любим. Султанът се заканва, че няма да има пощада за никого...
Трето действие
В гробището на Коринт оцелелите са намерили последно убежище.
Памира заедно с други жени се моли за спасението на града. Идва Клеомен, който все още мисли за дъщеря си като за предател. Неокъл обаче разкрива нейната саможертва. Младата жена се е отрекла от любовта си към Мохамед и чувствата ѝ сега са отправени към Неокъл.
Трогнат Клеомен благославя двамата млади. Врагът е обградил гробището и всеки миг ще избие всички. Йеро им вдъхва кураж и готовите на саможертва гърци тръгват към последния си бой. Останали сами Памира и другите жени в молитви очакват последния си час. Преодолял съпротивата по пътя си, Мохамед се втурва към гробището с едничката мисъл да спаси своята любима. Но Памира е дала дума: по-добре да умре, отколкото да попадне жива в ръцете на враговете на своя народ. Коринт е обхванат от пламъци.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg