Имаме 32 секунди интро... Защо пък да не опитаме един съвместен опит за летене... да увеличим звука – ама не повече от възможното, да затворим очи, да включим възприятията на демараж с ключ в текста и да освободим всички сетива, но да затегнем колана на емоциите, тъй като предстои заедно да се отправим към друга вселена. Вселена - дума от женски род, а дамската природа е безспорно по-емоционална. Казваме обаче: интелект, един, родът е мъжки - задължително. С този нежен сблъсък от влюбени атоми наум в тъмното за прожектор получаваме 20 милиона комети. Небесни магистрали. По пътя към Големия взрив.
Атоми... както винаги, от друга вселена, щом стане въпрос за Блуба Лу. Деветото творение в дискографията на Блуба Лу е готово. Всеки албум на този проект е събитие. Не само музикално, но и идейно-естетическо. 2024-а започва повече от обещаващо за същинските меломани и отбелязва 22 години откакто Димитър Паскалев и Константин Кацарски се наредиха сред архитектите на т.н. наречена модерна българска музика. Само че музиката на артистичния тандем нито е българска, нито е модерна. Спокойно, не подскачайте, преди да ви кажа, че тяхната музика е по-модeрна, а фактът, че е композирана от наша електронно-чил-аут-ембиънт-лаундж формация изобщо не й слага клеймото мейд ин БеГе. Тяхната писта е някъде доста по на Запад от българо-сръбската граница. Дуото не е характерна българска група и по друг показател – Константин Кацарски и Димитър Паскалев никога не се се страхували да се развиват, да се изправят челно с новото и неизпробваното. Повече им прилягат определения като космополитни, авангардни и експериментални. Въпреки че – от друга страна, Косьо и Митко са едни от малцината българи, наистина издавани на Запад, но това е друга история. Двамата продължават да пишат историята на по-съвременна България като музика, етика и естетика. Щях да туря и прилагателното "европейска", но за тандема то е клише още от миналото хилядолетие.
Да съществуваш в маргиналните пространства е способност, в която Блуба Лу са се усъвършенствали. Както и да възпитават как Азът да потъва в сърдечен разговор със себе си. Не става дума за това, че все още ги наричат с изпразнения от съдържание термин "ъндърграунд". Не. Двамата без усилие балансират между светлината и тъмнината, черното и бялото, тишината и звука. Това продължават да правят и в пиесите, включени в новия им албум "Гравитация", девети в тяхната дискография. Премиерата му пред публика предстои този четвъртък, 18 януари. Гравитацията под формата на инструментални композиции, носещи имената на архитекти-модернисти от началото на 20-ти век. Блуба Лу представят нов прочит на модерността чрез богати, многопластови текстури от перкусии, китара, пиано и симфоничен оркестър - изложба от минималистични звукови картини, в които могат да бъдат открити елементи на съспенс, мистика и романтика. Размишление за абстрактната, чиста и тайнствена форма на красивото. Нотни есета без слова, които показват колко прелестна и всепоглъщаща може да е тъгата. Премерена авангардност, умело боравене със звука и съвсем осезаемо усещане за вечност.
Съвсем не на последно място, Митко е архитект по професия, с дългогодишен опит в областта на архитектурното проектиране и градско планиране, с проекти в България, Швейцария, Катар, Южна Корея. Има изявена гражданска и професионална позиция относно устойчивото и модерно развитие на София. Управител "Архитектоника Студио". На концерта-промоция Блуба Лу ще представят музика, създадена в колаборация с Любо Цанев - композитор, пианист, съавтор, концептуалист и техен приятел. Появата му в проекта не е случайна, а неговият богат музикален речник се вписва с лекота в музика на дуото и я пренася в друго измерение. Той добре разбира естетиката на Блуба Лу и споделя въодушевлението си от студийната им лаборатория. Завършил е класическа композиция в Бостънската консерватория и живее 12 години в САЩ. Завръщайки се в България, участва в множество джаз проекти, но на сцената с Блуба Лу ще го чуем в напълно нова светлина и звук.
Тандемът е автор са на саундтрака към документалната поредица на БНТ за репресираните по време на социализма "Отворени досиета". Кацарски и Паскалев създадоха над сто композиции като бекграунд музика към обществени пространства. Все със своя саунд, основан на космически звуци, режещи китарни акорди и дълбоки синт бийтове. "Някои групи се появяват от нищото. Блуба Лу идват от България, което може да бъде следващото добро нещо, ако търсите чувствителен трип-хоп и джазовофилмови оркестрации", писа "Таймс" за българските артисти по повод техния диск "Световна меланхолия", правейки паралели с Пинк Флойд, Алън Парсънс, Лори Андерсън и Брайън Ино. "Усещане за друг свят. Те ви връщат към времето, когато да слушаш Портисхед беше удоволствие...", заключиха колегите от Острова.
Голям взрив от тъжни ноти, който обаче слага усмивка и на лицето, и на сърцето. Музика, след която тишината е точно толкова необходима, колкото банка кръв в интензивното. Блуба Лу, както казах, по-модерни от модерното. С много блус от 21-и век. Само че той е от друг стил. И друга вселена. Със сигурност – по-изящно мрачната. Преодолявайки гравитацията, очакваме да станем свидетели с око и ухо как точно се съгражда тази авангардна и времеустойчива конструкция от бъдещето.
Нека бъде музика нова. Супернова. И тя да е на Блуба Лу.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg