Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стилияна Узунова и мембраната на времето, в което живеем

"Паралелни светове. Реещият се човек и таймерът на времето" е изложбата на Стилияна Узунова, която е част от галерия "Българи" до 9 февруари. Живопис, която разказва за оплетения във времето човек, този, който се опитва да се справи с информационния поток на съвремието, но и да пътува с миналото, едновременно с това да е и тук днес, и там, където още ни е непознато.

"Тя, като един много чувствителен човек, е успяла в картините си да вкара всичко това, което в момента тревожи света, а и му дава някаква надежда" – казва кураторът на изложбата проф. Аксиния Джурова. – "Усеща света със сетивата си, прекарвайки го през мрежата на спомените и съпоставяйки го с тях, го преосмисля в драматизма на вечния и неизбежен диалог за "преди" и "днес". С едно желание за визия, която е отвъд ежедневното, и отвъд това, което е в бъдещето."

Своеобразна мембрана на времето, в което живеем - така определя проф. Джурова експозицията. Тя е подбрала творби, създадени от Стилияна Узунова в последните пет-шест години.

"В картините ѝ има особен сблъсък и търсене на пресечна точка между безметежния свят на детството – който за нея е олицетворен в спомените ѝ от Рилската планина, тъй като тя има корени в Самоков, и в тишината, която природата ѝ дава – и днешния абсолютно обгърнат с хаос и с информация, прекомерно натоварен свят."

Стиляна Узунова и проф. Аксиния Джурова
Кураторката е на мнение, че художничката предлага послания, осъществени чрез едни композиционни решения – познатата ни от Средновековието птича перспектива. Поглед на света отгоре, който ѝ дава възможност да включи разновременни и разнопространствени епизоди, които наистина дават една многопластова картина на света. Техниката на Стиляна Узунова включва акрил, пастел, маслени бои, въглен и принт.

Живопис на границите между фигуративното и абстрактното, която е истински преживяна от авторката. Тази живопис не иска бързо гледане, а дълбоко навлизане в картините и детайлите в тях. Изисква желание да научиш за какво всъщност те предупреждава художничката и какви въпроси повдига с това.

"Тя е отворена изложба, в зависимост от интелектуалното натрупване на всеки от нас и от живота, който е минал или предстои, всеки по различен начин ще изтълкува работите ѝ", допълва още Аксиния Джурова.

Целия разговор с нея чуйте в звуковия файл.

Снимки - ФС на Стиляна Узунова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38