Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събуждане на технологичното съзнание в "Другият сън"

Какво се случва с човешкия ум, разпилян и пренареден от съприкосновението с висшата технология?  В контекста на актуалната дискусия за изкуствения интелект в нашето съвремие рубриката "Темата на деня" запознава слушателите на предаването "Нашият ден" с един нестандартен, научно-литературен, визуален пърформанс.

Гости на предаването са Михаела Добрева от артистичното сдружение "Съпромат" и Александър Попов от научния колектив "Космотехника". Двамата са в студиото, за да запознаят аудиторията с пърформанса "Другият сън", който може да бъде преживян на 24-ти и 25-и януари между 17:00 и 22:00 ч. в "Топлоцентрала".

Научно-фантастичното сценично произведение е адаптация на българския роман – фантастика със същото име, чийто автор е Владимир Полеганов. Михаела Добрева и Александър Попов разказват как се заражда идеята за колаборация между двата колектива, за да преведат текста на визуален език. 

"Съпромат", чиито основатели са Михаела Добрева и Борис Далчев, е сдружение, което работи в сферата на дигиталните изкуства, сайт спесифик инсталациите и пърформанса. Като сценографи с опит в конвенционалния театър, Добрева и Далчев чувстват нуждата да създават собствени творби, по-близки до визуалното, където обектът и материята са водещи, обяснява Михаела. Понякога е необходима странична експертиза, допълва тя.

Светлозар Желев, Михаела Добрева и Александър Попов (от ляво надясно)За колектива "Космотехника" разказва Александър Попов, изявяващ се в полето на науката, антропологията, компютърната лингвистика и като преподавател в Софийския университет. Попов споделя как със своя партньор в колектива измислят съвместния проект: "С Косьо Георгиев (антрополог) бяхме решили, че искаме да работим със "Съпромат", за да използваме тяхната материя и съпротива". И двамата вече имали общата идея за целта да боравят с  българския фантастичен текст. "Другият сън" Попов определя като една от най-добрите фантастики не само в България – "пресечна точка между много дисциплини, подходи, медии".

И двамата гости определят пърформанса като свободна интерпретация на литературния първоизточник. По-скоро вид импресия, преживяване без конкретни начало, край и сюжет. Вратата ще бъде отворена за зрители-участници, за да влизат и излизат по свое желание.

"Човек може да дойде на това представление и след това да прочете романа, без това да му повлияе прекалено и да му разкаже историята. "Постарахме се да позволим зрителят сам да си стане автор", казва Александър.

Михаела допълва, че е добре всеки да приеме това, което ще види, като игрално пространство.

В края на разговора гостите обвързват измислената реалност на пърформанса с тази, в която живеем.

"Всяка технология може да бъде заплашителна“, смята Попов и допълва, че по-скоро сами бихме си навредили с начина, по който решим да употребим изкуствения интелект.

Един позитивен подход към предизвикателствата на новото технологично време, според Попов, е да "обживеем възможността, която технологиите дават". Романът "Другият сън" и създаденият по него пърформанс са една добра отправна точка.

Можете да чуете целия разговор в звуковия файл.

Снимка – Топлоцентрала и БНР
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

SoFest ще зарадва столичните меломани този месец

Фестивалът SoFest радва столичните меломани и техните гости със симбиоза от изкуства на високо ниво вече седма година, а този път – в цели три издания. Организаторите се движат през сезоните мощно, уверено и обмислено, като се въздържат от експанзивно взети решения и залагат на градска култура и музика, които следват европейските стандарти. Проявите..

публикувано на 13.05.24 в 14:40

Петър Стоянович: За ненужната носталгия и необходимата история

На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния..

публикувано на 13.05.24 в 12:57

Кин Стоянов: Единственият достоен участник в скандала с Роман на годината е Елена Алексиева

Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията. Журналистът..

обновено на 13.05.24 в 11:42
Марио Ангелов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Марио Ангелов и неговите мюзети

Марио Ангелов е възпитаник на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. След това се дипломира в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност пиано. След дипломирането си започва работа като пианист в Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 г. става продуцент "Симфонична музика" в БНР и работи в звукозаписния..

публикувано на 13.05.24 в 11:26

Дни на отворените врати в Регионална библиотека "Христо Ботев" - Враца

Дни на отворените врати предстоят в Регионалната библиотека "Христо Ботев" - Враца в периода от 13 до 18 май. Инициативата се провежда в рамките на Националната библиотечна седмица, организирана от Българската библиотечно-информационна асоциация, в партньорство с фондация "Глобални библиотеки – България". За програмата и събитията в "Нашият ден"..

публикувано на 13.05.24 в 09:25