Криминалните романи ще са във фокуса на "Нощта на четенето" във Френския институт на 19 и 20 януари тази година.
Мишел Бюси, Жером Лубри, Бернар Миние и Франк Тилие ще гостуват в София по повод ежегодното литературно събитие, организирано от френската културна институция и българските издатели на известните автори.
"Нощта на четенето" е инициатива на френското Министерство на културата с ежегодни издания от 2017 г. във Франция и различни европейски страни. Събитието акцентира върху всички форми на четенето в библиотеките, медиатеките, книжарниците и останалите структури, работещи в тази област. Отварянето на тези обществени места през нощта и в почивните дни помага да се засилят връзките между образователната система и останалите институции в сферата. В България "Нощ на четенето" се провежда от 2023 г.
За тазгодишното издание в България пристигат едни от най-изявените имена в криминалния жанр във Франция, където той е много популярен с милиони читатели в цял свят.
Френските писатели, които ще гостуват у нас заемат първите места в класациите за най-четени автори на трилъри във Франция. Книгите им са превеждани на десетки езици, като само в родината им са продадени в общ тираж от над 10 милиона екземпляра, а в целият свят надминават 25 милиона бройки. Техните сюжети са особено реалистични, драматични и мрачни. Носители са на редица престижни литературни награди като Prix Cognac, Silver Plume Libre, Prix Saint-Exupéry и др. Страховитите и напрегнати истории, които създават, често са обект на интерес за киноиндустрията във Франция и някои от тях са адаптирани за малкия и големия екран.
На български език до момента са преведени книгите "Без теб", "Черните лилии", "Мама греши" и "Нищо не може да те заличи" от Мишел Бюси; "Леден гамбит" и "Око в нощта" от Бернар Миние; "Тайните убежища" и "Глава 12" от Жером Лубри и "Имало едно време… два пъти" и "Недовършеният ръкопис" от Франк Тилие.
Програмата на събитието може да намерите тук.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg