Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българинът Крум Родригес е номиниран за награда от Американското дружество на кинооператорите

| обновено на 19.01.24 в 14:57
Крум Родригес
Снимка: Личен архив

Американското общество на операторите (ASC) обяви своите номинации за 2024 година и сред избраните се оказа и българският оператор Крум Родригес. Организация номинира Родригес за неговите изключителни постижения в категориите игрално кино, документално, телевизия и музикално видео.

Крум Родригес е кинооператор, роден в София през 1977 г., чиято майка е българка, а баща му е колумбиец.

Крум Родригес беше номиниран за своята работа в игралния филм "Гражданинът светец" (Citizen Saint) и се състезава за наградата Spotlight. Тази категория обикновено включва пълнометражни и документални филми, които са представяни на филмови фестивали или са били излъчвани извън територията на САЩ.

Сред конкуренцията на Крум Родригес за наградата Spotlight са Ерик Бранко за филма "Story Ave." и Уоруик Торнтън за "The New Boy."

Наградите на ASC са изключително престижни и високо уважавани в сферата на операторската работа. Победителите в различните категории ще бъдат обявени на 38-ата церемония по връчване на наградите на ASC, която ще се проведе на 3 март 2024 година в Бевърли Хилс, Калифорния.

Крум Родригес сподели вълненията си по повод номинацията по време разговора в  "Нашият ден". Той каза, че все още се опитва да осъзнае какво точно се случва и че първите дни след обявяването са били изпълнени с емоции и много обаждания от колеги и приятели.

Той обясни още, че за него това е резултат от многото години на труд и усилия. С над 20 години опит в индустрията, Родригес е достигнал до точката, в която неговият труд щедро му се отплаща.

Разказва също, че "Гражданинът светец" е сниман през пролетта на 2021 година и след това претърпява дълъг период на монтаж. Изборът му за участие в "Карлови вари" е ключов момент, който открива пътя на филма към световната сцена. Лентата е специална за Родригес още по време на снимките, като с ентусиазъм и колегиален дух той си сътрудничи  с екипа. "Последният ден на завършване на снимките буквално не ми се снимаше нищо друго", признава в Родригес в предаването.

Номинацията на Крум Родригес в ASC е огромно признание за неговия талант и усилия и му пожелаваме успех на церемонията на връчване на наградите през март 2024 година.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15