Съвременното изкуство среща практическата арттерапия в поредица от шест тематични семинара. Първото събитие от серията "Диалози на въображението" е днес, 22 януари, от 18.30 ч. в Института за терапия и експресивни изкуства.
Гост на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" е изкуствоведът Теодора Константинова, представител на образователната платформа за съвременно изкуство и култура "Art & Culture Today", за да говори за пресечната точка между съвременно изкуство и терапия в серията "Диалози" и за другите актуални проекти, в чиято организация участва.
Теодора Константинова разкрива в ефира на предаването как се съчетава изкуствоведският подход в съвременното изкуство с практическата психотерапия. Поканата за колаборация идва от страна на арттерапевта Елица Великова. Заедно с нея екипът от изкуствоведи се потапя в едно ново, различно възприемане на съвременното изкуство и неговото общуване с публиката, разказва Константинова.
Тя пояснява, че всяко от шестте събития, съчетаващи визуална презентация в областта на съвременното изкуство и арттерапия, ще има конкретна психологическа тема. Например предстоящата днес първа лекция е озаглавена "Свободата да мечтаем", споделя Константинова. Тя допълва, че в случая животът и творчеството на Кристо и Жан Клод ще са основен акцент. Участниците в срещата ще бъдат провокирани да осмислят ролята на мечтите, дързостта и ирационалния оптимизъм в един творчески процес и в живота като цяло, обяснява тя.
"Водещото е човешката история", казва гостът. Съвременното изкуство ще бъде разглеждано през призмата на личните истории на творците и мотивацията, която задвижва артистичния процес.
Константинова маркира и по-нататъшните теми от поредицата събития, които ще се случват веднъж месечно – "От обич: Форми на любовта", "Смелостта да се познаваш", "Тялото", "Силата на уязвимостта" и "Биография и изкуство".
Различното в тези срещи, според изкуствоведа, е по-интимната среда, подходяща за арттерапия и поглед навътре към себе си, за което ще помогнат напътствията на психотерапевта Елица Великова.
Константинова обръща внимание на практическата част след всяка презентация, която цели провокиране на детското, въображението, личната история, чрез различни креативни методи. Тя разяснява, че предимно ще се работи с бои и лист хартия, глина, но също така и с движение и писане като форми на изразяване. Изкуствоведът подчертава, че в експресивната арттерапия не се търсят талант и естетика и човек експериментира със своята интуиция.
Във втората част на рубриката "Разговорът" гостът на предаването разказва за другите проекти, в които платформата за съвременно изкуство и култура "Art & Culture Today" е партньор.
Първият от тях е вече миналата лекция в Дома на киното, разглеждаща проблема за изкуствения интелект и съвременно изкуство. Темата успява да привлече широка аудитория, споделя Константинова. Според нея духовното и технологичното в хода на изкуството вървят ръка за ръка и за пример тя дава фотографията, която с появата си буди подобна полемика.
Изкуствоведът дава примери за съвременни артисти, колабориращи с изкуствен интелект, и заявява, че се оформя нов вид течение в съвременното изкуство. "Всичко самоцелно ще отшуми", смята Константинова.
Върху още едно събитие, което разглежда изкуството като по-широко понятие, насочва слушателското внимание Теодора Константинова. Второ издание на "Wide Art Forum" предстои да се проведе в "Топлоцентрала". Форумът кани лектори от различни обществени сфери, които споделят с публиката своя опит и възприятието си за съвременното изкуство, разказва Константинова.
Гостът използва момента в студиото на "Нашият ден" да спомене и мащабния проект "Sofia Art Fair" – съвместно с организаторите на фестивала "София диша".
Този тип изложения за съвременно изкуство има по цял свят, включително и на Балканите, казва Теодора Константинова и настоява, че у нас такова събитие е нужно, за да раздвижи сцената и пазара.
Събитието ще се проведе в "Sofia Tech Park". Представителят на платформата - куратор, "Art & Culture Today", съобщава, че вече са отправени покани към галерии за съвременно изкуство у нас и в чужбина. Отворен е и конкурс за млади български артисти. Селектираните автори, ще бъдат представени в отделно галерийно пространство, допълва Константинова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg