Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуманистът Явор Иванов: Българо-ирландски паралели

Българско училище "Райна Княгиня" в Дъблин
Снимка: БТА

Тревожните демографски проблеми у нас през призмата на един българин – историк, педагог, здравен работник и хуманист, който живее в Ирландия. В ефира на предаването "Нашият ден" гост е Явор Иванов, за да говори за историческите, културните и социалните паралели между две, наглед далечни страни – България и Ирландия. 

Сънародникът ни, освен автор на различни публикации в историческата и в социалната сфера, е и преподавател в българското училище "Райна Княгиня" в Дъблин. В началото на  разговора той изгражда исторически мост между двете държави. Връзката между България и Ирландия има дълбоки корени, казва историкът. Като пример посочва факта, че първото име на сегашната ни столица, Сердика, произлиза от името на келтското племе серди, което основава селище на тази територия.

Иванов се спира и на историческите връзки в един по-късен период преди и след Освобождението. Като пример за личност, затвърдила  българо-ирландското приятелство, гостът посочва ирландския филантроп Пиърс О‘Махони – създател на първото сиропиталище в София. Иванов разказва, че ирландецът, заедно с Уилям Гладстон, защитава българската кауза в Британския парламент по времето на Априлското въстание. По-късно, след Илинденско-Преображенското въстание, филантропът осиновява сираците от Източна Тракия и Македония. "Благодарността е изключително важна и този човек заслужава паметник", смята Явор Иванов.

Според госта на предаването близостта между двата народа се корени в сходната трагична история. Ирландия, подобно на България, цели 700 години е под владичеството на Великобритания, като успява да преодолее множество унижения и опити за културно обезличаване, обяснява Иванов.

Според сънародника ни в по-съвременната си история Ирландия би могла да служи за пример на страната ни при решаването на задълбочаващата се демографска криза. Иванов разказва как в средата на миналия век, по времето на Шон Ламас като министър-председател и с помощта на финансовата експертиза на Томас Уитакър, Ирландия постепенно, но сигурно възвръща икономическата си сила. Българинът отдава този демографски и политически възход на образованието, привличането на световни инвестиции и добрата инфраструктура, които остават приоритет за страната и до ден-днешен.

Иванов, който живее в Ирландия със семейството си, желае да види една България, в която има политическа воля за работеща съдебна система, повече работна ръка и икономически инвестиции.

За работата си като учител по история в българското училище в  Дъблин Явор Иванов споделя: "Като преподавател по история, е много важно как ще преподадеш българската история, как ще я сервираш на децата. Трябва да го правиш със страст, с едно патриотично чувство, защото децата усещат всичко. Те усещат повече от възрастните, когато ги лъжеш."  Ето защо за него е важна интонацията, с която говори както за героизма, така и за трагичните моменти от историята, в които народът е проявил сила.

На финала на разговора Явор Иванов пожелава на слушателите на предаването да не губят надежда.

Можете да чуете целия разговор в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04