Адатепе е малко егейско село, разположено в подножието на планината Каз Дааъ (Ида) и известно със своите исторически каменни къщи. Днес може да изглежда странно, но това малко и тихо място има богата история, в която се споменават имената на цяла плеяда древногръцки богове и герои. Според легендата древногръцките богове са обитавали планината Каз Дааъ (Ида), а ако вярваме на Омир – от престола си в планината самият Зевс е наблюдавал оттук военните действия по време на Троянската война.
Това са легенди и песни, разбира се. Но и днес има светилище, което се намира на склоновете на планината и носи името "Олтарът на Зевс". До светилището води хубав черен път, а до самия скален масив се стига по каменна стъпала. Олтарът се издига върху върха на скалата, а под него има гробница или цистерна – има различни предположения за функциите на това място. И понеже според легендата тук е живял Зевс, се приема, че олтарът е разположен на специално място. Дори днес се вижда, че това е така – от хълма се открива 180-градусова панорама към морето.
Очевидно красотата на мястото се оценява и днес, защото на хълма откриваме няколко влюбени двойки, които са седнали на ръба на скалите, прегърнати и вперили поглед към морето. Мястото е красиво и "прогледно", както биха казали в Родопите – от склоновете на планината се откриват гледки към целия залив Едремит, към Айвалък и остров Лесбос.
Местните хора твърдят, че в този район от векове се отглежда най-ароматният зехтин в Средиземноморието. В село Адатепе се намира първият Музей на зехтина в Турция. Историческата сграда на фабриката за сапун е реставрирана и днес работи като музей. В този музей може да се види как в миналото се е произвеждал зехтин по т.нар. "метод на студеното пресоване". В бившата фабрика са изложени различни инструменти, оборудване и аксесоари, използвани при производството на маслини преди повече от сто години. Фабриката-музей посреща десетки хиляди посетители повече от 20 години.
Чуйте разказа за Адатепе.
В музея могат да се видят стари преси за зехтин, инструменти за бране на маслини, контейнери за транспортиране и съхранение и различни етнографски предмети от бита. В същото време традиционният метод за приготвяне на сапун от зехтин също е изложен с обяснителна информация. Артюр Сабит, един от наследниците на бившата фабрика, ни разказва за етапите на производство на зехтин в миналото.
Снимки: Оля Стоянова
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg