Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пионерът на българската фотография

Любомир Николов представя книгата за Анастас Карастоянов
Снимка: БТА

Самоковецът Анастас Карастоянов е признат за пионера на българската фотография, но за първи път сега излиза сериозно документално изследване за живота и работата му. "Анастас Карастоянов – зограф, гравьор, печатар, книгоиздател, основоположник на българската фотография" е дело на Любомир Николов, уредник в Историческия музей в Самоков, където на 26-и януари книгата ще бъде официално представена. Тя е базирана изцяло на документи от архивите в България, Сърбия и Русия.

"Освен с фотография Анастас Карастоянов се е занимавал и с много други неща, бил е много е отворен към новаторството – разказва Любомир Николов– в началото той се обучавал за зограф, по-късно обаче баща му купува една дървена печатна преса и той е трябвало да помага като най–големият син в семейството. Тогава никой не е търсел помощ от държавата, всеки се е опитвал да намери спомоществуватели, образованието е в своя подем, което пък довежда до развитие на печатницата."

Любомир Николов смята, че Анастас Карастоянов е започнал да се занимава с фотография около края на 50-те години на 19 век. В един момент се премества в Белград, където прави забележителна кариера и стига до длъжността "първи княжески фотограф".

Още факти за историята, завръщането му в България и приносът на Анастас Карастоянов за развитието на фотографията у нас – чуйте от Любомир Николов в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озагалвена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на бълагрските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35