Една пътуваща изложба и нейните зрители са в центъра на днешните "Епизоди от живота". Тя е посветена на успелите ромски жени и я хващаме в последния ден, когато е в Радомир, а после се отправя към Ракитово.
Изложба е "PhotoVoice" на женския застъпнически клуб към сдружение ЛАРГО Кюстендил под мотото "Ромската жена е ...."
Повече за събитието научаваме от разговора със Сашо Ковачев от Сдружението в "Нашият ден".
По неговите думи това е фотоизложба, посветена на успелите ромски жени и е част от една по-голяма инициатива, от един по-голям проект, който се казва "Имам една мечта". Споделя още, че към инициативата вече е издаден сборник с разкази, кръстен "Цената на успеха" .
"Изложбата е с цел да покажем на подрастващите, че могат да постигнат повече чрез професия и образование, че могат да се реализират и да постигнат своите мечти", споделя той.
Казва още, че не е наеман професионален фотограф. По думите му образите в изложбата са много различни и интересни. Има жени, които са успели в семейния бизнес, като преди години са инвестирали в кафе, което се е разраснало и са работили, станало е устойчиво. Така са успели да спечелят малко повече пари, за да образоват децата си. Има медицински сестри, фризьори, различни професии, които са представени в кратък разказ през самата изложба.
Казва още, че "всеки, който пожелае може да види, че в ромската общност има потенциал за развитие, който не се използва“.
Според него има много жени, които стоят вкъщи и не могат да повярват, че могат да успеят и да реализират потенциала си. Не само да се образоват, но и да намерят професията, която желаят.
"Това е изложба за вярата, че можеш. Изложба за всички онези, които не вярват в ромската общност“, посочва още г-н Ковачев.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg