Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домашното насилие над деца – разговор без край

Снимка: nmd.bg

До 22 януари т.г. само в Пловдивска област регистрираните случаи на насилие над деца са 18. Засега няма данни за останалите области. Този случай беше последван и от още няколко драстични и добили популярност от различни краища на страната. Какви са причините за съществуването на явлението; какви са начините то да бъде ограничено; на кого и за какво могат да разчитат малтретираните деца; каква подкрепа могат да получат и семействата; каква е ролята на държавата и на гражданското общество в решаването на проблема – за всичко това разговаряхме в "Познати и непознати".

"Причините за съществуването са многопосочни. Основната е, че обществото ни не е толкова сензитивно" – казва Надя Танева, директор на АСП.

В разговора за насилието над децата включихме и Гергана Тошкова – началник на отдел "Закрила на детето" в община Пловдив, за да разберем как се развива случаят с детето, на което се наложи да бъде оказана спешна хирургическа помощ и да разберем каква мярка на закрила ще бъде приложена след като то напускане болницата.

Важна роля в прилагане на мерките по закрила на децата, жертви на домашно насилие , играят и неправителствените организации. Сред водещите от тях е и АНИМУС. В нейния Център за обществена подкрепа "Зона ЗаКрила" намират подкрепа деца, жени, както и цели семейства. За ролята на гражданското общество в решаването на проблема с домашното насилие разговаряхме с Надя Кожухарова.

"От години АНИМУС работи с жертви на насилие" казва тя и продължава: "Благодарение на УНИЦЕФ в София, Шумен и Монтана имахме възможност да експериментираме нов модел на работа, в който на едно място, в един център се предоставят всички необходими форми на помощ на децата, жертви на насилие и на семействата..., така че да не се налага на хора в краен стрес да обикалят  от врата на врата и от институция на институция. ...Има склонност от майките да се пренебрегват сигналите за насилие, които идват от децата... От наша гледна точка законодателството в момента е доста добре уредено, въпросът е не просто приложено, но и положението да бъде разбрано и то да бъде прилагано."

В разговора се засегна и проблема с комуникацията между институциите. Чуйте останалия разговор с Надя Танева – директор на АСП.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20