"Звън на цикади" е дебютна стихосбирка с избрани стихотворения на Татяна Косева. Стиховете ѝ се обръщат към вечните теми за опрощението, за мощната сила на словото, за радостта от живота. Авторката се вълнува и от човешката доброта, от стремежа към духовно извисяване:
"На силата, която ме води! И с благодарност към моите вдъхновители!" – посвещава поетичната си книга Татяна Косева.
Стихосбирката "Звън на цикади" е структурирана в няколко раздела, които носят свой вътрешен диалог от много и различни настроения, въплътени както в стиховете, така и в художественото оформление на книгата: "Раковината свети", "Ранени пространства", "Пътища от мисли", "Изгрева на вятъра", "Палитрата на боговете", "Следи върху пясъка". Няколко цикъла в един стремеж – стихосбирката да се превърне в концептуална. И целта очевидно е постигната.
Художник на корицата и на илюстрациите е Цветелина Русалиева. Автор и художник са работили емоционално, ярко и с вещина над този творчески проект, давайки най-доброто от себе си. Посланията са ясни и ненатрапчиви – да назовем ценностен ориентир дори и в най-дълбоката духовна криза, да намерим вяра в доброто и в силата и смисъла на непреходното.
Цикадата в духовен символизъм носи предизвикателството и важността на преосмислянето на минал живот и нагласи. Тя има призванието да помага в този момент на размисъл, за да може човек да се поучи от преживяванията си в търсене на положителни нагласи за бъдещето. Носи и желанието за промяна и трансформация, мотивира изправянето пред нови предизвикателства – дава ни ключ към творчеството си Татяна Косева. Тя е включила и Показалец към книгата си, непосредствено преди Съдържанието, което ни открива лирика с общочовешки и философски мотиви:
ПОНЯКОГА
посоките са лакоми и неразбрани,
тишината ми – и съдник, и камшик,
а всяка от отворените пресни рани
доливам с мокър пясък. Жаден миг!
Молитви шепна с упование към Бога
да не ме отпраща в глухи коридори,
в ехото на отчаянието пак да мога
да отправям силен звън нагоре
на доброгласни възклицателни кимвали
и по близната от слънцето пътека,
в поляните на златния си залез,
да не изгарям, а да светя.
Заглавия като "Обич", "Избор", "Подслон", "Прошка", "Въздух", "Търпение", "Сбогуване", "Благословия", "Пътуване", "Метаморфози" назовават кратко и ясно завръщането към ценностите, невинността в отношенията, съпричастността и благородството в земния ни живот, а защо не и пътя към божественото.
Татяна Косева е родена във Велики Преслав. Затова в дебютната ѝ книга с избрани стихове "Звън на цикади" ще открием не само думи, посветени с обич на старопрестолния град, но и видеото "Моят Преслав" – благотворителен проект на фондация за изкуство и култура "Пендариум" в чест на 1130 години от обявяването на Велики Преслав за столица на България.
Историк по образование и eдин от основателите на "Пендариум" – неправителствена организация в обществена полза с мисия да подпомага популяризирането на съвременната материална и духовна българска култура, както и културното ни наследство у нас и по света – Татяна Косева пренася духа на тази мисия и в творчеството си:
ПОДСЛОН
Нужни са ми всичките минути
от пресата на времето отнети.
От спънатите към дома ми стъпки.
От ударите гневни на сърцето.
В клоните до бащината стряха
да кацнат с птиците ми уморени,
да лумнат в старото огнище
кулите от въздух съградени.
И там, край сухия трънак,
да се пръсне наедрялата тъга,
огромната й необятност да се спусне
в окото на една сълза.
Пътят ѝ да капне кротко –
като ласка закъсняла,
и чак до корените ми да стигне
непресъхнала и цяла.
И после нека ветрове неверни
да чупят вежди, да ме брулят още.
Да изнемогва мракът от въпроси.
Бездомна да е светлината нощем.
Щом рожковите разпилеят цвят
над мислите ми неприспани,
гнездо ще свия в оня аромат
на въздуха от родните поляни.
Тази книга е честно извървян път – бягство и спасение – и протегната ръка към вас! – доверява ни Татяна Косева. Да ѝ пожелаем на добър час и успех!
Снимки – личен архив
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg