На 26 януари 2024 година започна четвъртото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи в България. В него участват 23 дами ментори и над 50 жени, които искат да превърнат своите идеи в собствени бизнес проекти или да надградят вече започнати бизнеси
Заедно те ще работят в следващите шест месеца, за да излязат на 8 юни на голямата сцена на най-мащабния форум за женско предприемачество у нас - "Арена на дамския бизнес", да представят своите вече готови бизнес проекти пред инвеститори, партньори, потенциални клиенти и да влязат в света на бизнеса. Програмата е отворена и за дами, развиващи проекти в сферата на социалното предприемачество. А от тази година програмата ще подкрепи чрез своя партньор UNHCR Bulgaria и 3 дами от бежанската общност в България.
Модулите се провежда всеки последен петък, събота и неделя от януари до май в Българската търговско-промишлена палата. Програмата включва интензивни практически занятия, нови знания и умения, индивидуален подход и отношение, допълнителни събития, нови запознанства и изграждане на мрежа от контакти.
Новото през 2024 г. е провеждането на различни тематични "работилници", по време на които дамите ще надграждат знанията и уменията. Изборът на уъркшоп ще бъде според нуждите и интересите на всяка от жените.
Виктория Караабова, председател от "Съвет предприемачество и стартъп" в Българската търговско-промишлена палата, обясни в ефира на "Нашият ден", че намa възрастови ограничвения за участие, а условието е дамите да имат желанието да се развиват и да правят нещо свое.
"Тази година 57 дами са част от нашата програма. Това е най-големият випуск и се очартава да бъде много интересен. Сред бизнесите имаме на ниво идея, имаме стартирали, но в начален стадий, имаме социални предприемачи, които искат да направят социален проект в полза на обществото, но той да бъде устойчив", посочва тя.
Какви знания и умения ще получат участничките?
По думите на Караабова отличителното в менторска програма е, че тя няма претенция дамите да получават знания – "ние не сме университет". Най-важното, което получават като усещане е вярата във собствените възможности и в това, че са подкрепени.
Дамите ще научат как да се мотивират и как да разпределят втремето си. Научават също как да се презентират, как да комуникират, как да търсят пари и да ги управляват.
Програмата е изцяло присъствена.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ) Моника Евстатиева коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев ": "Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..
На 5 май светът отново ще обърне внимание към едно от най-незабележимите, но сериозни заболявания – пулмоналната хипертония. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната инициатива , посветена на повишаването на информираността за това трудно диагностицирано състояние, известно още като "болестта на сините устни". В страната с него..
Кои са основните престъпления против собствеността? Можем ли сами да противодействаме на този вид престъпления? В юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" гостува Тодор Тодоров – графолог и криминалист, дългогодишен консултатнт на предаването, известен с писателския си псевдоним Тед Тодоров. Той споделя своя опит по темата..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg