Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Калугерово – древното и най-голямо село в община Лесичово

7
Снимка: Валери Леков

Село Калугерово се намира в община Лесичово, област Пазарджик и е съвсем близо до автомагистрала Тракия.

С името Калугеллер се споменава за първи път в турски регистър от 1576 година, въпреки че населеното място съществува от тракийският период и е познато под името Castrum Februus – при строителните работи са намерени керамични парчета от амфори и други съдове, които свидетелстват, че в района е кипял оживен стопански живот още от времето на римо-тракийската епоха. По поречието на река Тополница, която минава през селото, се намират останки от три тракийски селища и тракийски път, а в подножието на връх Змейовец и жертвеник – олтар от II - III век преди новата ера.


Над село Калугерово в полите на Средна гора се намира Калугеровския манастир "Св. Никола", който според някои сведения е съществувал още по време на кръстоносните походи.  През 1419 г. е разрушен от турските нашествия, но по-късно е възстановен.
Още за историята, настоящето и жители на Калугерово – в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Тържествено откриване на Седмицата на гората

Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..

публикувано на 07.04.25 в 09:48
Д-р Богдан Пенев, д-р Васил Хайкин, д-р Искрен Моллов и Ана-Мария Кръстева

Помага ли вярата на лекарите, посветили се на спасяването на човешкия живот?

Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...

публикувано на 07.04.25 в 09:15
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Давим се в информация, без да бъдем информирани

Как да консумираме новини, без това да навреди на здравето ни? Кой е правилният баланс, за да не изпадаме в стрес? Как новините и дезинформацията завладяват живота ни? Какво значи "информираност"? В рубриката "Въпреки мрежата" на тези въпроси отговаря Иглика Иванова , медиен изследовател, лектор по информационна и медийна политика на Европейския съюз..

публикувано на 07.04.25 в 09:00
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35