Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лицево-челюстната хирургия като философия, хармония и джаз

Д-р Радослав Славчев
Снимка: Болница

Лицево-челюстният хирург д-р Радослав Славчев отделя време от натовареното си ежедневие, за да говори в предаването "Terra култура" за красотата и здравето на лицето и философското измерение на лицевата хирургия.

Д-р Славчев започва разговора с неопровержима истина – лицето идентифицира личността пред света. За специалиста то представлява "сложен ансамбъл от структури" и неговите компоненти – очи, нос, уста – не бива да бъдат разглеждани и осмисляни поотделно. Д-р Славчев прави сравнение с оркестър, в който всички инструменти създават хармония. Но какво става, ако един засвири фалшиво?

Според хирурга лицето не бива да подлежи на постоянна и своеволна промяна. Самата лицево-челюстна хирургия той разделя на две части. Естетичната хирургия е споделена отговорност между лекар и пациент. Д-р Славчев набляга на това, че смислен и истински резултат има само когато пациентът е наясно какво точно иска.

Вторият тип лицево-челюстна хирургия е реконструктивната. Нея хирургът определя като по-трудна и творчески предизвикателна. Тя е необходима в случаите, в които болест, аномалия, операция или друга причина пречи на човек да заеме равностойна позиция в обществото.  

Д-р Славчев, който е специализирал в Париж, споделя за шанса да има добри учители – хора, които разсъждават като лекари и психолози, а не се влияят от модни тенденции. Солидната подготовка в България му отваря врати в Париж, където придобива философския поглед към лицево-челюстната хирургия. Във френската столица се научава да казва "не" – нещо много важно, според д-р Славчев.

Той още веднъж си служи с музикален пример, говорейки за импровизацията в своята област. Също както в джаза, нужни са опит и знания, за да импровизираш в полето на лицево-челюстната хирургия.

У нас има достъп до качествена помощ, според д-р Славчев. Това, което всички пациенти трябва да знаят, е кое, къде и защо се прави, да диференцират местата и услугите.

За професионалните успехи хирургът казва: "Това, което се вижда в очите на пациент, при който са направени подобни неща и те са в добрата посока – погледът на този човек не може да бъде измерен с финансови средства."

Д-р Славчев практикува вярването, че "ако един проблем не може да се реши философски, няма как да бъде решен в частност".

Хирургът заявява уверено: "Българките са много красиви." Проблемът, който вижда, е в това как днес се приема красотата и какво се прави с нея. "В последно време виждам, че големият стремеж не е към красотата, а към нещо друго", казва той с доза съжаление.  

На финала на разговора гостът призовава слушателите, когато гледат в огледалото, да виждат душата си. "Ако душата е добре, ние сме добре и изглеждаме добре", завършва д-р Славчев.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38