Биляна Вранчева е човек, чиято професия е от първостепенно значение за правоприлагането в обществото. Съдия по призвание, зад лицето на формалността се крие нещо не съвсем очаквано, защото героинята на "Разговорът" определя себе си не само като пътешественик, а и като патиланец. Въпреки забързаното темпо и натовареността на професията си, тя успява да посещава страна след страна. Вече ѝ остава само една четвърт от света, за да каже, че е стъпила на всяка точка от земното кълбо... 131 държави до момента!
Как успява да намери баланс между отговорностите и страстта към откриването на нови хоризонти? За вълнуващите пътешествия, за жаждата за разнообразие и културно обогатяване, и за връзката между пътуването и правоприлагането – "Разговорът" е с пътешественичката съдия Биляна Вранчева:
"Точно отговорността в работата ме кара да търся начин на разтоварване, а обикалянето на чужди земи е това, което ме зарежда и отпуска едновременно. Много е важно за мен да видя как живеят хората по света. Това максимално разширява кръгозора ми. Виждам, че по целия свят живеят добри хора. Навсякъде, където има хора, има начин. Хората са настроени да помагат, не са тези страшни създания, с които ни плашат. Да, навсякъде има престъпност, но, като обикалям, виждам, че хората са добри, и се изпълвам с една добрина, а това ми помага да оцелея в тежкото ежедневие.
Започнах да пътувам, когато започнах работа като районен съдия в Пловдив. Обади се една приятелка, че има места за придружаващи възрастни за детски лагер в Турция. След като се върнах, аз бях толкова заредена, толкова мотивирана и си дадох сметка, че това е моят начин за харчене на пари и време. Оттогава моите отпуски преминават само в пътувания. Не съм от тези, които само се излежават на плажа – на мен ми трябва динамика, да търся, да гоня...
Когато придобих опит да тръгна и сама, без туристически агент, вече осъществих желанията си в пълнота. От България си приготвям маршрута, но все пак е тръпка и на място, а това ми дава удовлетворение от откривателството, от собствените ми сили – че мога, че се справям и че има начин, че все пак не е толкова трудно да се пътува, дори и в съвсем непознати държави.
Ако спазваш правилата на всяка култура, не се разхождаш по тъмно и не ходиш на улици, където местните предупреждават, че не е редно, в общи линии нещата се случват добре. Хората са добри, ценностите са различни.
Трудно ли е да си сама жена на път; Какво носят срещите с различни хора, създават ли се приятелства; Колко държави е обиколила Биляна Вранчева до момента; Какви са приключенията на един патиланец; Какви уроци за живота дават пътуванията и срещите с различни култури; Коя е следващата дестинация; България ли е най-прекрасното място за живеене, има ли причини да се гордеем, че сме българи – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – личен архив
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg