Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмата "Антидот" – социалната свързаност като противоотрова

У нас има епидемия от злоупотреба с вредни субстанции – и то от ранна възраст. За съжаление това твърдение не е преувеличено и работата на специалистите го доказва. Програмата "Антидот" на фондация "Даная" се бори с вредите от райския газ, марихуаната и енергийните напитки, като провежда информационна кампания сред учениците от 6-и до 12-и клас.  

Женя Лазарова, психолог и специалист по невронауки, и Маргарита Стойкова, актриса и лице на програмата, говорят по темата в "Нашият ден".

Лазарова започва разговора с тревожния факт, че употребата на тези субстанции стартира около 13-годишна възраст. Главна вина, според психолога, има натискът на социалната среда, съчетан с липсата на опит и умение за преценка у подрастващите. В повечето случаи именно приятелският кръг е този, който подстрекава, принуждава и окуражава тази първа крачка, заявява Лазарова.

Младото лице на кампанията, Маргарита Стойкова, потвърждава, че злоупотребата със субстанции е прекалено често срещано явление, на което е ставала свидетел от първо лице. Достъпът до тези неща е лесен – те се продават в магазини и онлайн чрез заобикаляне и незачитане на закона.

Божидар Александров, Женя Лазарова и Маргарита Стойкова (от ляво надясно)

Гостите в предаването споделят как и с каква цел протича кампанията "Антидот":

"Искаме да дадем на децата противоотровата срещу всички тези леснодостъпни дроги. Има социален натиск, любопитството, липса на опит", казва Лазарова. Тя пояснява, че в програмата работят психолози и здравни специалисти, които по достъпен начин и в безопасна среда информират учениците за рисковете и спецификите при употребата на тези, уж безобидни, субстанции.

"Реакциите са много положителни, макар че в началото има резистентност", по думите на психолога. При сблъсъка с аудио-визуалните материали и разказите учениците постепенно се ангажират с темата и проявяват активен интерес.

Маргарита Стойкова споделя, че сега, когато вече има повече право на глас, е много по-интересно да вижда реакциите на децата. За това ѝ помага и умението лесно да скъси дистанцията с тях.

Женя Лазарова допълва, че от особено значение в предпазването и справянето с проблема е доверителната връзка на детето с родителя. Човек в тази ранна възраст е по-устойчив, когато има семейна подкрепа. Ето защо "Антидот" поставя акцент върху социалния аспект на темата.

"Социалната свързаност е най-голямата противоотрова", казва Лазарова. А Маргарита Стойкова, от своя страна, призовава да бъдем част от хората, които помагат, а не разрушават.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки –  фондация "Даная" и БНР
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58