Ако в скоро време ви се е случило да чакате в някой ветровит коридор на поликлиника да ви прегледат за актуалния за сезона грип, сигурно сте се замислили – дали това не може вече да стане от разстояние?
Телемедицината е само един от аспектите, в които се променя медицината. Друг е въпросът дали ще останем доволни, ако алгоритъмът не ни предпише антибиотик, както сме го помолили, за да съкратим с ден-два дискомфорта, а е програмиран да се води от по-общи съображения като това да предпазва човечеството от антибиотична резистентност.
Ще спечелят ли технологиите битката за по-добро човешко здраве, или все пак трябва да продължим да създаваме лекари, които различават симптом от причина? Не на последно място се питаме как ще се променят ролята на лекаря и връзката му с пациентите? Има ли опасност изкуственият интелект да измести хората? Дигитализацията на медицината е тема на разговора с д-р Дарислав Николов, специализант по анестезиология и интензивно лечение в болница "Пирогов":
"Много може да се каже за набиращия скорост изкуствен интелект и ролята му в медицината. Само позитиви. А негативите са откъм медицинския персонал, защото изкуственият интелект може много бързо и много неприятно да измести качеството на нашата работа. Разбира се, човешкият фактор липсва при ИИ, но, за да може да извлечем максимално позитиви, трябва да работим успоредно с напредващите компютърни науки.
На мнение съм, че при напредващите технологии хората трябва да ги използват и прилагат във всички сфери. А медицината у нас може би разчита на стари слави и отрича (малко или много) новите лечения, препоръките, асоциациите, които ги създават, както и изкуствения интелект, защото смятат, че човешкото е най-силното. Но всъщност работата на човешкото с компютърното може да доведе до много по-добри резултати в лечението и разбира се, в диагностиката на заболяванията."
Д-р Николов сравни изкуствения интелект с блендер за информация, който приготвя вкусно "ястие" и спестява търсенето в Гугъл и четенето на множество статии по дадена тема. Той подчерта, че в полето на превенцията и диагностиката има огромно поле за ИИ – особено при диагностиката на рак на гърдата, рак на маточната шийка и рак на дебелото черво.
Той коментира и опасенията, че информацията, данните, които се събират, се събират, за да се вреди на хората. Лично той е съгласен да сподели информация в името на общото благо – няма как да се мине без предоставяне на лични данни.
Д-р Дарислав Николов подчерта обаче, че човешкият фактор е доста важен, защото емпатията и емоциите, които хората изпитват, компютърът никога не може да го изпита, а за пациента е много важно да се чувства разбран и когато говори с лекар, да усеща неговото присъствие. Категоричен е, че на първо място трябва да се поставят здравето и комфортът на пациента.
Как ИИ променя медицинското образование – притесненията и възможностите на дигитализацията – чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимка – Василена Мирчева, БНР
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg