Какво четат младите и кои са най-добрите канали, за да достигнат книгите до тях? В "Нашият ден" гостуват Мария Проданова и Анастасия Дилова, студентки в магистърската програма "Преводач. Редактор" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Чрез личния си пример, опит и мнение по темата двете читателки разбиват битуващия мит, че "младите не четат".
И за Мария, и за Анастасия представата, че младото поколение е нечетящо, е стереотип – и то необясним. Мария отдава причината за това на мобилните устройства, които по-често засичаме в ръцете на младите, отколкото книга. Телефоните обаче, според нея, са просто още един достъп до книги, още едно място, на което можеш да ги намериш. Личният опит на Мария, още от гимназията, доказва, че процентът на младите, които нямат никакъв интерес към четенето, не е голям.
Анастасия допълва, че има нови пътища, по които книгите успяват да достигнат младата читателска аудитория. "Технологиите повече помагат, отколкото вредят", казва тя. Лично тя открива интересни заглавия, като следи страниците на различни издателства във Фейсбук и книжни блогъри в Инстаграм (известни като букстаграмъри). Тик-ток не е любима за нея платформа, но младите редовно избират заглавия чрез нея. И двете студентки разчитат също на приятели за книжни препоръки. Разбира се, разменят книги и помежду си.
Мария, покрай малкия си брат, има пряк поглед върху интересите на най-новото поколение читатели. Трендът, който забелязва, е свързан с фентъзи и нестереотипни любовни романи, перифразиране на митологии, книги в стила "Дарк Академия". След вампирите на мода са елфите.
Как да възпитаме нов читател? Като му предлагаме книги, които биха го интересували като тема. Според Мария добър начин е намирането на сюжет, свързан с някой актуален сериал или филм. И книги с чувство за хумор – хората, които нямат утвърдени читателски навици, трудно им устояват.
Една хубава книга, придобила култов статут сред младите? Анастасия предлага "Песен за Ахил" на Маделин Милър, оригинален прочит на Троянския цикъл. Защото "чудесно играе със струните на сърцата на нашето поколение."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
Людмила Балабанова пише хайку и хайбуни, но и поезия, която не е в тези специфични форми. Общото е близостта ѝ с източната поетика. Както пише Пламен Антов, в творчеството ѝ "доминира проблемът за двупосочно огледалното отношение между човека и природата. То е видяно както в своя едър, космически мащаб и в една подчертано рационална, логическа..
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg