На 10 февруари от 18 ч. в Регионален природонаучен музей – Пловдив се открива изложбата "Феерии от кожа" по случай 120 години от рождението на художничката Васка Попова - Баларева. За нея в "Нашият ден" разказва синът на художничката, проф. Христо Баларев.
Васка Попова – Баларева е родена на 7 април, 1902 година, в Русе, в семейството на ген. Иван Попов и София Попова. През 1927 година завършва художествено училище и две години по късно заминава да учи в Художествената академия в Рим. В Италия, за да подпомага следването си, Попова-Баларева усвоява техниката за художествена обработка на кожа. За съжаление нейните картини от периода остават извън България и за тях свидетелства само снимков материал.
След завръщането си в родината през 30-те години на миналия век, Попова-Баларева започва да рисува редица портрети и натюрморти. Синът на художничката разказва, че след Втората световна война, когато е останала вдовица, тя намира средство за препитание именно в техниката за художествена обработка на кожа. Попова-Баларева превръща утилитарни предмети, като колани, чанти шапки, кутии, в произведения на изкуството, които стават хит сред дамите в София. Орнаментите, които използва Попова - Баларева, са почерпени от народното творчество, от носиите, от средновековните ръкописи и възрожденския стил.
Проф. Христо Баларев споделя със слушателите интересната съдба на изложбата до този момент. За първи път самостоятелна изложа на художничката е организирана в Копривщица, организирана от изкуствоведа Ружа Маринска. През 2023 г. Регионален исторически музей - София представя нова, различна експозиция, включваща не само кожи, но и връзката им с рисунки и натюрморти. Куратор на изложбата е Христина Грозданова.
Последно експозицията е посетила град Карлово, сега е ред на Пловдив, а следващата дестинация ще бъде Благоевград.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..
Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856). Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..
Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес - ние не си даваме сметка, че нашият избор има..
Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство. Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..
На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..