Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra култура

Родова терапия с Райна Дамяни или още нещо за Задругата на родонавтите

Снимка: aida.bg

Какво е "Родова терапия"? Това е научно-практическа система, която осветява и показва причините за нашите проблеми, състояния, травми, болки, тайни, чрез спомените, емоциите, търсенето, намирането и осъзнаването, на дълбоки пластове, през знанието за нашето семейство, произход, фамилия, род, праотци. 

Родовата терапия спомага за решаването на редица проблеми, най-вече чрез осъзнаване и трансформация. Лекувате живота си и помагате на поколенията след вас, да не повтарят вашите травми и обременености, давате обяснение защо определени неща се случват и повтарят в живота ви.

Родовата терапия е едно лечение със знанието за предците и за себе си, и най-вече – за прошката, умиротворението и любовта, които може и трябва да настъпят, за да вървим по пътя си. 

Родовата терапия е тема на разговора в "Terra култура" с доктора по културология и обществени комуникации Райна Дамяни, която разказва за Задругата на родонавтите. Райна Дамяни е дипломиран родов терапевт от школата за Родова терапия по метода на Аида Марковска.

"Родовата терапия е научно-практическа методология, която се развива още по-бързо и от информационните технологии и постиженията в медицината. Родова терапия, така е наречен българският еквивалент на терапия, лекуваща живота чрез емоциите, знанията, символите и спомените за предците ни, лекува нашия живот – тук и сега. Но и с една мисъл за тези, които идват след нас – за децата ни. 

В България родоначалникът и човекът, който направи първата и най-сериозна голяма школа по родова терапия, е Аида Марковска, която, в ролята си на професионален родов терапевт, без да сме се виждали на живо, по телефон, чрез първия ни разговор каза: "Сигналите, които получавам за диагностика, са, че ти си осиновена". И така аз тръгнах да търся своите корени. Но моята лична история е една песъчинка в огромния пясък, до който още не сме достигнали. Моята история – аз наистина смело и не със суета "гръмнах пушката". Оказа се, че това е тема табу, която засяга толкова много хора, и това е един Бермудски триъгълник – тайната на осиновяването."

Райна Дамянова е убедена, че родовите терапевти са навигаторите в това да лекуваме живота си. "Всеки един наш – осъзнат или неосъзнат – избор е обект на родовата терапия." 

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Райна Дамяни е доктор по културология и обществени комуникации. Автор е на седем самостоятелни живописни изложби, на осем литературни издания, като илюстратор. Като арткуратор и PR експерт, името ѝ стои зад авторитетни проекти в различни области на изкуството. Носител на 20 арт и медийни награди. Професионалните ѝ интереси са свързани с многообразието на културното наследство, със съвременното изкуство – анализ и популяризиране, с кураторство, изкуствознание, педагогически и PR дейности, управление на културни институти. Автор е на журналистически и научни публикации в социални мрежи и специализирани издания.

Снимка – aida.bg и личен архив


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на Дирекция "Демография" към общината, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49