В концерт-спектакъла ще бъдат представени тракийски танци от Петко Стайнов. Включени са шедьоври на българската класическа музика от 20-те години на XX век по произведения на Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Петко Стайнов. Концепцията, хореографията и постановката на събитието са на доц. д-р Анна Пампулова:
"Не се е поставял танц върху цялото произведение. За първи път ще бъде поставен целият цикъл на Тракийски танци включващи – "Пайдушко хоро", "Мечкарски танц", "Хоро", "Ръченица". Известният пианист проф. Ромео Смилков направи транскрипция за пиано на 4 ръце, на която ще стъпи проектът. "Тракийски танци” - музикална творба, която начертава същностни характеристики в българския симфонизъм от 20-те – 40-те години. Произведението има особено място не само в личния път на Стайнов, но и в оркестровата творческа и изпълнителска практика въобще. Проектът се реализира и със съдействието на департамент "Музика", участие на студент изпълнител-вокал докторант Ин Джъхао. Самият проект среща и различни поколения, а и пространството, в което ще го представим също го прави уникален. В интимното пространство на галерията, чрез стъкления под, с публиката около нас."
Костюмите са дело на Елизабет Михайлова. Изпълнителите на пиано са проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Мартин Дафинов.
Изпълнители: танц за "Тракийски танци" – Яница Шопова, Михаел Гергинов преподаватели по танц към департамент "Театър", НБУ, както и дипломанти от модул "Танцов театър", НБУ – Мария Игнатова, Ксения Бакалова, Марина Хараламбова, Мила Новаков.
Изследователски текст за Димитър Ненов – гл. ас д-р Полина Димчева Антонова, департамент "Музика", както и идея за реализация на проекта е на Николай Миразчийски и фондация "Петко Груев Стайнов".
Концерт-спектакълът ще бъде представен на 29 март 2024 г. в УниАрт галерия на НБУ, като първа сцена.
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg