Светлана Бахчеванова е известна фотожурналистка, която е свързала кариерата си с в. "Демокрация" и БТА. Днес нейно дело е издателство "ФотоЕвиденс", което публикува книги, посветени на човешкото страдание – социална несправедливост, нарушени човешки права, насилие над жени и деца, дискриминация и робство. През лятото на 2022 година тя и Дейвид Стюърд започват подготовка за издаването на книгата "Украйна. Военно престъпление". В навечерието от втората годишнина от война на Русия срещу Украйна книгата-свидетелство ще излезе на български език. Светлана Бахчеванова е гост на "Мрежата" на програма "Христо Ботев".
Най-важният проект
"Може би защото това е най-голямата книга като обем, която издаваме. В нея са включени работите на 93-ма фотожурналисти от 29 страни по света, които са снимали в Украйна от началото на инвазията, та чак досега. Това я прави необикновена и беше трудна за производство, защото съдържа персоналните есета на 38 от журналистите. А идеята за това беше, че техните фотографии са документи на това, което виждат, а техните думи са още едно доказателство за това, което са видели.
За нас беше важно снимките, които ще включим в книгата, да преминат отвъд заглавията в ежедневната медия и да представим истории и по някакъв начин бекграунда на войната. Съвсем в началото на книгата ние имахме няколко фотографии, които показват началото на руското нападение, след което започнахме да разказваме истории за отделни хора и за отделни семейства и това прави книгата по-разбираема. Хората могат да се поставят лесно на тяхно място.
Получихме около 6 хиляди фотографии, но с подкрепата на колегите от "The Kyiv Independent", които ни дадоха един трети поглед, защото ние виждаме нещата по един начин, много помогна да направим книгата, така че сега, когато я видят в Украйна, те казват, че толкова е истинска, че просто не могат да я гледат."
Войната има лица
"Втората книга, която подготвяме, е посветена на последствията от войната или по-скоро тя разказва как войната се отразява на жените и децата в Украйна, и на мъжете, които са на фронта. Получихме 8 хиляди снимки от 247 автори. Хубавото на този проект е, че той включва най-различен поглед и фотографските умения както на професионалиста, така и на жената, която е снимала какво се случва в съседния двор. Ще бъде силна книга, в която имаме разкази на деца, които са били отвлечени, имаме разкази на жени, които са били държани в плен, имаме разкази на войници, които са се върнали без крака, но сега танцуват, и други, които изпадат в депресия."
На кого ще бъде нужна тази книга
"На всички нас е нужна, защото, ако не намериш начин да помниш историята си, ще правиш същите грешки отново. В България ние нямахме никакви визуални доказателства за това, което се е случило след 9 септември 194-та или ако е имало такива, то те са били унищожени и всичко, за което ние знаем от онзи период са лични истории, неподплатени със снимков материал. Когато започна тази война срещу Украйна, аз си казах, че този път няма да стане така. Трябва да се знае, че руснаците направиха това, и това, и това – черно на бяло. Не сме единствените, които мислихме в тази посока, но сме единствените, отразили всичко това в такъв мащаб, и чест прави на журналистите, подписали с имената си тази истина."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Evgeniy Maloletka/AP/dpa и личен архив
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg