Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Бахчеванова: Грешка е да не се помни историята

Светлана Бахчеванова е известна фотожурналистка, която е свързала кариерата си с в. "Демокрация" и БТА. Днес нейно дело е издателство "ФотоЕвиденс", което публикува книги, посветени на човешкото страдание – социална несправедливост, нарушени човешки права, насилие над жени и деца, дискриминация и робство. През лятото на 2022 година тя и Дейвид Стюърд започват подготовка за издаването на книгата "Украйна. Военно престъпление". В навечерието от втората годишнина от война на Русия срещу Украйна книгата-свидетелство ще излезе на български език. Светлана Бахчеванова е гост на "Мрежата" на програма "Христо Ботев".

Най-важният проект

Светлана Бахчеванова"Може би защото това е най-голямата книга като обем, която издаваме. В нея са включени работите на 93-ма фотожурналисти от 29 страни по света, които са снимали в Украйна от началото на инвазията, та чак досега. Това я прави необикновена и беше трудна за производство, защото съдържа персоналните есета на 38 от журналистите. А идеята за това беше, че техните фотографии са документи на това, което виждат, а техните думи са още едно доказателство за това, което са видели. 

За нас беше важно снимките, които ще включим в книгата, да преминат отвъд заглавията в ежедневната медия и да представим истории и по някакъв начин бекграунда на войната. Съвсем в началото на книгата ние имахме няколко фотографии, които показват началото на руското нападение, след което започнахме да разказваме истории за отделни хора и за отделни семейства и това прави книгата по-разбираема. Хората могат да се поставят лесно на тяхно място.

Получихме около 6 хиляди фотографии, но с подкрепата на колегите от "The Kyiv Independent", които ни дадоха един трети поглед, защото ние виждаме нещата по един начин, много помогна да направим книгата, така че сега, когато я видят в Украйна, те казват, че толкова е истинска, че просто не могат да я гледат."

Войната има лица

"Втората книга, която подготвяме, е посветена на последствията от войната или по-скоро тя разказва как войната се отразява на жените и децата в Украйна, и на мъжете, които са на фронта. Получихме 8 хиляди снимки от  247 автори. Хубавото на този проект е, че той включва най-различен поглед и фотографските умения както на професионалиста, така и на жената, която е снимала какво се случва в съседния двор. Ще бъде силна книга, в която имаме разкази на деца, които са били отвлечени, имаме разкази на жени, които са били държани в плен, имаме разкази на войници, които са се върнали без крака, но сега танцуват, и други, които изпадат в депресия."

Тази снимка на Евгений Малолетка от Мариупол бе отличена с наградата World Press Photo

На кого ще бъде нужна тази книга

"На всички нас е нужна, защото, ако не намериш начин да помниш историята си, ще правиш същите грешки отново. В България ние нямахме никакви визуални доказателства за това, което се е случило след 9 септември 194-та или ако е имало такива, то те са били унищожени и всичко, за което ние знаем от онзи период са лични истории, неподплатени със снимков материал. Когато започна тази война срещу Украйна, аз си казах, че този път няма да стане така. Трябва да се  знае, че руснаците направиха това, и това, и това – черно на бяло. Не сме единствените, които мислихме в тази посока, но сме единствените, отразили всичко това в такъв мащаб, и чест прави на журналистите, подписали с имената си тази истина."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Evgeniy Maloletka/AP/dpa и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16