Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Черната книга" – наръчник на потребителя за демокрация

Представяне на 9 издание на Черната книга
Снимка: Златан Денков

Деветото издание на "Черна книга на правителственото разхищение в България" събра 15 журналистически разработки, които описват злоупотреби с обществен ресурс.

Книгата е резултат от съвместната работа на Фондация за свободата "Фридрих Науман" и разследващи журналисти. Нейната цел е да мотивира гражданското общество да изисква повече прозрачност от институциите, които разпределят и управляват парите на данъкоплатците.

Всички казуси от новото издание припомнят, че отвоюването на завладяната държава "изисква по-дълбока реформа в прокуратурата и преследването на корупцията", категоричен е Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Докато фокусът на българските институции очевидно е другаде, "Черната книга" дава надежда, че задълбочените разработки, които осветяват злоупотреби с власт и пари, все още ги има“, а на журналистите напомня, "че от техния труд и усилията им в битката с порочните практики на властта поне остава следа", припомня редакторът на изданието Весислава Антонова.

"Черната книга“ поставя специален акцент върху ролята на регионалните журналисти за осветяването на злоупотреби извън столицата, в по-малките населени места. Бездействието на държавата подхранва не само измами, но и възхода на лоши практики и компрометирани политици именно в тях. И както казва Диана Желязкова от radian.bg: "Феодалната община  притиска и тормози хората, безобразията се превръщат в начин на живот, но все пак има критична точка на търпение и когато тя бъде прескочена, то те трябва да видят, че могат да имат трибуна, че има медии, които ще дадат гласност на проблемите им. Хората се научиха да четат и това е моята най-голяма мотивация да продължа да работя."

Цялото интервю с Весислава Антонова и Диана Желязкова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Златан Денков

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46