За квантовите компютри и технологии и България е темата на разговора с докторанта по физика Иво Михов. Не само у нас, но и в много държави по света вече има създадени квантови компютри, но са необходими много средства, за да могат те практически да навлязат в масова употреба, уточни Михов.
"В началото при използването на днешните компютри е съществувал същият проблем – множество грешки при експлоатацията на технологиите, този процес се наблюдава днес и при квантовите компютри. – разясни физикът. – В момента технологията е достъпна само за специалистите, които извършват различни тестове и отстраняват грешките, но съвсем скоро ще приключи изработването на различни алгоритми, които ще подпомогнат навлизането на квантовия компютър в реалния живот. В нормалния компютър имаме битове, които могат да заемат нула или едно, докато в квантовия компютър имаме кюбити, които могат да заемат нула, едно, или всяка стойност по между тях", разясни в предаването "Следобед за любопитните" Иво Михов.
Това предполага и много по-обширни дейности и работа, която може в бъдеще да се извършва с квантовия компютър. Квантови компютри се използват вече за направата на по-добри лекарства, за изработка на нов тип молекули и на нови типове материали. В бъдеще квантовите компютри ще намерят широко приложение в различни области на живота на човека, чрез създаването на различни усъвършенствани алгоритми, прогнозира Иво Михов. В света вече компютри създават литературни текстове за секунди или минути и това е също едно бъдещо приложение на новия тип компютър.
Квантовите сензори са една технология, която ще промени живота ни, прогнозира докторантът по физика Иво Михов. Те са три порядъка по-чувствителни, отколкото тези, които използваме в момента. Те ще бъдат в основата на различни производства в бъдеще. Чрез тези сензори ще могат да се изследват много по-детайлно от мозъчната дейност до руините в даден район, допълни той. В Центъра за квантови технологии към СУ "Климент Охридски" има отделни групи колеги, които се занимават с квантовите сензори, технологии и компютри, уточни Михов.
"Един квантов феномен – много нови възможности за квантовите технологии и спектроскопия". С тази презентация докторантът Иво Михов от Центъра за квантови технологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски" спечели годишната докторантска стипендия на фондация "Карол Знание" в началото на тази година.
В изключително силен финал докторантът с научен ръководител акад. Николай В. Витанов получи подкрепата на журито, като представи "Смайващо наблюдение при лоренциановите импулси".
Подробности – в звуковия файл.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg