Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нещата от живота

Проф. Димитър Петков
Снимка: УМБАЛ „Света Екатерина“

Заглавието на класическия френски филм може универсално да илюстрира редица житейски неволи, включително и здравословни. Затова нарекохме така срещата в ефир с проф. Димитър Петков – кардиохирург, изпълнителен директор на болница "Света Екатерина". Акцентирахме върху фазите на сърдечно-съдовата патология и момента, в който няма друго решение на проблема, освен хирургичния.

Опитният кардиохирург проф. Димитър Петков коментира напредъка на трансплантологията – процес, в който нашият гост активно участва. Отговорихме и на въпроса защо понякога сърцето на донор не е подходящо за трансплантиране на нуждаещ се пациент. "Просто несъвместимост, това е основната причина" – подчерта проф. Петков и изтъкна важността на изследванията преди извършване на трансплантация. Както и строгите правила при провеждането на следоперативната терапия.

Не отминахме и постиженията в прилагането на класическите и инвазивните методи в кардиологията и кардиохирургията. И подчертахме съизмеримостта на професионализма на българските лекари с тези от други напреднали държави. "Ако навремето САЩ и няколко техни емблематични болници бяха "отличници" в кардиохирургията, то днес големите постижения и добрите новини са  европейски", подчерта гостът.

Кога се налага оперативно лечение, как се живее с изкуствено сърце, със стент или байпас? – попитахме проф. Д. Петков. И в отговорите му разчетохме не само съветите на опитен лекар, но и по-достъпни послания за природосъобразен начин на живот, движение и спорт, умереност в храненето. И разбира се, бързата ни реакция и намиране на квалифицирана медицинска помощ още при първите симптоми на сърдечна слабост или аномалии.

Говорихме още и за лъжите, за фалшивите новини и внушения в медицината и в здравеопазването като цяло. Цитирахме редица случаи, в които се използват имената на известни лекари за фалшива реклама на медикамент или процедура.

Проф. Димитър Петков цитира и коментира определени неистини за болницата, която управлява, тиражирани в медиите…


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природно земеделие – епизод 2: Биологично и пермакултурно земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..

публикувано на 23.05.25 в 12:05

Проф. Светла Коева: Има разбиране, че хуманитарното знание е важно

В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..

публикувано на 23.05.25 в 09:58

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24