Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нещата от живота

Проф. Димитър Петков
Снимка: УМБАЛ „Света Екатерина“

Заглавието на класическия френски филм може универсално да илюстрира редица житейски неволи, включително и здравословни. Затова нарекохме така срещата в ефир с проф. Димитър Петков – кардиохирург, изпълнителен директор на болница "Света Екатерина". Акцентирахме върху фазите на сърдечно-съдовата патология и момента, в който няма друго решение на проблема, освен хирургичния.

Опитният кардиохирург проф. Димитър Петков коментира напредъка на трансплантологията – процес, в който нашият гост активно участва. Отговорихме и на въпроса защо понякога сърцето на донор не е подходящо за трансплантиране на нуждаещ се пациент. "Просто несъвместимост, това е основната причина" – подчерта проф. Петков и изтъкна важността на изследванията преди извършване на трансплантация. Както и строгите правила при провеждането на следоперативната терапия.

Не отминахме и постиженията в прилагането на класическите и инвазивните методи в кардиологията и кардиохирургията. И подчертахме съизмеримостта на професионализма на българските лекари с тези от други напреднали държави. "Ако навремето САЩ и няколко техни емблематични болници бяха "отличници" в кардиохирургията, то днес големите постижения и добрите новини са  европейски", подчерта гостът.

Кога се налага оперативно лечение, как се живее с изкуствено сърце, със стент или байпас? – попитахме проф. Д. Петков. И в отговорите му разчетохме не само съветите на опитен лекар, но и по-достъпни послания за природосъобразен начин на живот, движение и спорт, умереност в храненето. И разбира се, бързата ни реакция и намиране на квалифицирана медицинска помощ още при първите симптоми на сърдечна слабост или аномалии.

Говорихме още и за лъжите, за фалшивите новини и внушения в медицината и в здравеопазването като цяло. Цитирахме редица случаи, в които се използват имената на известни лекари за фалшива реклама на медикамент или процедура.

Проф. Димитър Петков цитира и коментира определени неистини за болницата, която управлява, тиражирани в медиите…


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25