Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война.
Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна.
Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот" проследява няколко сюжетни линии, събрани за година и половина в пет епизода и две държави – България и Украйна.
Основната разказва за Алла и нейното семейство.
Другата подрежда парчета микросвят, пръснати в голямата история на тази война през срещите в Украйна с хора от различни градове – Буча, Ирпин, Гостомел, Киев, Одеса, състояли се през последните петнадесет дни на август 2023.
Първи епизод на поредица "Украински борш в София и Виница" е само началото на това изключително пътуване през Украйна по време на война.
То започна в София със срещата ни с Алла в началото на март 2022 – тъмнокоса, синеока, средна на ръст млада жена. Тогава очите ѝ плачеха. Лицето ѝ беше изкривено от умора, дрехите посмачкани и отпуснати. Дни след това Алла сподели, че търсят дом и не са се хранили нормално повече от седмица, защото няма къде да си приготвят храна. Така тя и дъщеря ѝ дойдоха за първи път вкъщи, за да си приготвят украински борш.
След това пътуването ми към Украйна продължи търпеливо и полека. Какво се случва с майка ѝ в окупирания Купянск, с брат ѝ, който бе на фронта, със съпруга ѝ, останал в Киев. Разбрах какво е вишеванка и защо Алла я беше пъхнала набързо в багажа им въпреки ужаса при бягството от руските ракети над украинската столица. Един ден, десет месеца по-късно, Алла реши да се завърне с детето си във Виница, Украйна.
И ето така, месеци след това, се озовахме с приятеля ми Бойко в украинския дом на Алла под една сюрреалистична круша, с преплетени чепки грозде насред крушите, която Сергей, съпругът на Алла, нарича през смях "крушата на лошия стопанин", който не е разделил навреме дръвчето от една астма. Там, по улиците на Виница и под голямото дърво в дома на Алла, са едни от най-вълнуващи ни разговори за войната и умората, за нас, за хората, за бъдещето. Как живеят нормално въпреки постоянните сирени за въздушна тревога, които озвучават почти всяка дума и мисъл.
В следващите епизоди оставаме под крушата в двора на Алла, където се видяхме с ранения ѝ племенник на фронта, осакатен ветеран, а всъщност момче на 25 години. Каква е неговата съдба? Възстановяваме пътя на бягството на Алла от Киев през февруари 2022. Във всеки от градовете, които посетихме, историите се преплитат от нишката на войната, но и от многото въпроси, които изникваха: кой е Серго от Буча, помни ли Мария от Ирпин, какви тайни крие разрушената ѝ къща под опожарения си покрив. Как изглежда едно бомбоубежище за деца насред двора на "малкото училище"? Как две жени живеят месец с насочени снайпери срещу тях? На какво мирише фронтът и как се "договаряш със страха си", за да извеждаш всеки ден ранени войници от линията на боя? И най-важният въпрос – защо Алла предпочете да се върне в държава, обстрелвана всеки ден с руски ракети и дронове, а не остана в София? Какви метаморфози претърпяха страховете ѝ? Как украинците живеят по време на война?
Всеки от епизодите повдига завесата на отговорите – през лични истории, бавно и постепенно.
В епизодите присъства и автентична музика от площади в различни украински градове. Каузата на всички улични музиканти, с които разговаряхме, е да даряват част от парите за бойците на фронта.
Превод от украински език: Албена Стаменова.
Музиката за петте епизода е композирана от Михаил Михайлов, звукоинженер в БНР.
Автентичните украински гласове на героите са запазени дотолкова, доколкото да се усетят техните емоционални, темброви и личностни характеристики, да се разчетат ситуации и многопластови състояния.
Като дублиращи гласове ще чуете колеги и приятели, на които благодарим:
Яна Пункина, Любомира Константинова, Светла Георгиева, Фани Михайлова, Диляна Трачева, Ани Маринова, Радослав Чичев, Милен Димитров, Божидар Александров, Роман Михайлов, Николай Петров и Бойко Ламбовски.
Благодарим на Георги Цветков от "Дигитална дирекция" на БНР за колажите, които направи за всеки от епизодите на поредицата.
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg