Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентът Мартин Тотев създаде антитреморна ръкавица

Студентът по информатика Мартин Тотев от Пловдивския университет създаде ръкавица, която неутрализира треперенето на ръцете на хора, които страдат от тремор, болестта на Паркинсон и други неврологични заболявания. С разработката си Мартин Тотев спечели първо място във второто издание на конкурса Start-up Academy, организиран от висшето училище. Първото място осигурява сумата от 2000 лева, която да ползва като първоначална инвестиция за реализиране на идеята си .

Ръкавица Anti-tremor glove, която ще помогне на хора с неврологични проблеми да се справят с  ежедневните трудности, предизвикани от треперенето на ръцете. Механизмът на ръкавицата по специален алгоритъм разчита тремора и предава импулси на мускула, в резултат на което той се съкращава и треморът се неутрализира, обяснява студентът. Уникалното в неговия продукт е начинът, по който неутрализира треперенето – като комбинира високотехнологични иновативни алгоритми и стабилизиращи системи и сензори.

"Устройството е стабилно и надеждно, може да се сваля, изработено е от "дишаща" материя, уверява Тотев. С помощното средство хора с неврологични заболявания ще могат по-лесно да се справят с дейностите от ежедневието си – да хванат предмет, да го пренесат, да пишат. Именно движенията, свързани с тях, най-много ги затрудняват, показало анкетно проучване на Мартин Тотев. Той се допитал до около 20 пациенти с подкрепата и посредничеството на Александровска болница. При някои от тях треперенето на крайниците се проявява само при някои движения, разказва студентът.

21-годишният Мартин Тотев е завършил Природо-математическата гимназия в родния си град Стара Загора с математика и английски. В момента е третокурсник в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Амбицията му е да регистрира своя фирма, която да проектира вече на следващо ниво хардуера и софтуера на антитреморната ръкавица. След това тя ще бъде представена в болнични заведения – като първа крачка по пътя към пазара.

Разработката на Мартин всъщност започнала от курсов проект по време на следването му, който той решил да доразвие. Видях потенциал в първоначалната си идея, потърсих допълнителна информация и разговарях със семеен приятел, който има неврологичен проблем, разказва студентът. Родителите му са медици и също го насърчили.

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27