Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентът Мартин Тотев създаде антитреморна ръкавица

Студентът по информатика Мартин Тотев от Пловдивския университет създаде ръкавица, която неутрализира треперенето на ръцете на хора, които страдат от тремор, болестта на Паркинсон и други неврологични заболявания. С разработката си Мартин Тотев спечели първо място във второто издание на конкурса Start-up Academy, организиран от висшето училище. Първото място осигурява сумата от 2000 лева, която да ползва като първоначална инвестиция за реализиране на идеята си .

Ръкавица Anti-tremor glove, която ще помогне на хора с неврологични проблеми да се справят с  ежедневните трудности, предизвикани от треперенето на ръцете. Механизмът на ръкавицата по специален алгоритъм разчита тремора и предава импулси на мускула, в резултат на което той се съкращава и треморът се неутрализира, обяснява студентът. Уникалното в неговия продукт е начинът, по който неутрализира треперенето – като комбинира високотехнологични иновативни алгоритми и стабилизиращи системи и сензори.

"Устройството е стабилно и надеждно, може да се сваля, изработено е от "дишаща" материя, уверява Тотев. С помощното средство хора с неврологични заболявания ще могат по-лесно да се справят с дейностите от ежедневието си – да хванат предмет, да го пренесат, да пишат. Именно движенията, свързани с тях, най-много ги затрудняват, показало анкетно проучване на Мартин Тотев. Той се допитал до около 20 пациенти с подкрепата и посредничеството на Александровска болница. При някои от тях треперенето на крайниците се проявява само при някои движения, разказва студентът.

21-годишният Мартин Тотев е завършил Природо-математическата гимназия в родния си град Стара Загора с математика и английски. В момента е третокурсник в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Амбицията му е да регистрира своя фирма, която да проектира вече на следващо ниво хардуера и софтуера на антитреморната ръкавица. След това тя ще бъде представена в болнични заведения – като първа крачка по пътя към пазара.

Разработката на Мартин всъщност започнала от курсов проект по време на следването му, който той решил да доразвие. Видях потенциал в първоначалната си идея, потърсих допълнителна информация и разговарях със семеен приятел, който има неврологичен проблем, разказва студентът. Родителите му са медици и също го насърчили.

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20