Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивският университет с победа на престижно състезание по международно право

| обновено на 27.02.24 в 11:30
Снимка: uni-plovdiv.bg

Отборът на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" спечели Националните кръгове на най-престижното състезание по международно право Phillip C. Jessup. Те се проведоха между 16 и 18 февруари 2024 г. в Съдебна палата в София.

Отборът победител е в състав Вяра Трифонова, Григор Пейков, Дебора Михалева и Мария Гинева с треньори Антоний Гатов и Тодор Рогошев.

В националните кръгове участваха отбори от Софийския университет "Св. Климент Охридски", Американския университет в България, Бургаския свободен университет, Нов български университет и Университета по национално и световно стопанство.

След 4 победи от 4 квалификационни рунда, достигайки до финал, отборът на ПУ се изправи срещу този на СУ.

В центъра на вниманието тази година бяха правния интерес пред международни трибунали, отнемането на гражданство на граждани, консулска защита и мисии създадени от Съвета за сигурност.

Темите, които се разглеждат в рамките на състезанието, са от съществено значение за развитието на международните правни отношения. Именно поради тази причина студентите, като Вяра Трифонова и Григор Нейков, отбелязват важността на подготовката си и вниманието, което отделят на темите.

Като част от обучението си, те разкриват, че международното право представлява предизвикателство, но и възможност за по-абстрактно мислене и разглеждане на правните проблеми в по-широк контекст. В ефира на “Нашият ден“ Вяра Трифонова споделя, че срещата с международното право променя начина на мислене и изисква по-широко възприятие на въпросите. Тя подчертава, че състезанията като „Philip Jessup“ помагат на студентите да разширят своите хоризонти и да станат по-бдителни към правните предизвикателства.

"За мен срещата с международното право беше възможността, която ме накара да мисля по-абстрактно и по-различно. Там няма един писан закон, който всички трябва неимоверно да спазват, държавите имат различна воля, те се формират по различен начин и съответно влизат в едни доста по-сложни отношения, които се градят най-вече на съгласието. Нещо, което в България липсва в голяма степен. Състезанията по право ни помагат най-вече да добавим нови щрихи към начина, по който мислим", посочва Вяра Трифонова.

От своя страна, Григор Пейков разкрива в предаването дългия и интензивен процес на подготовка, който включва работа както през лятото, така и през учебната година. Той подчертава важността на знанията, придобити през университетското обучение, като основа за успешната подготовка и участие в състезанието.

В заключение, участието и успехът на студентския отбор от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" в състезанието "Philip Jessup" не само заслужава признание, но и вдъхновява младите хора да се ангажират с правната наука и да стремят към високи постижения в областта на международното право.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30