Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвя се осмото издание на Международния конкурс по четене за ученици от първи и втори клас в чужбина

Вече има записали се за участие български неделни училища. Срокът за това е до 30 април, до 30 май пък трябва да се изпратят и имената на учениците, които ще представят своите училища. Тази година домакин на конкурса е Българското неделно училище "Буквар" в град Кобленц, Германия, което ще посрещне участниците на 8 юни в чудесна зала в сградата на спортен клуб "Кеселхайм".

Конкурсът започва като родителска инициатива през учебната 2010/2011 година в Българското неделно училище "Аз Буки Веди" в Кьолн, което продължава да е основен организатор на проявата, прераснала в международен конкурс през 2017 г.

Идеята е от една страна да се поощри изграждането, развиването и поддържането на четивни умения на български език у децата от българската диаспора, все повече от които вече са родени в чуждоезикова среда. Втората цел е да се даде възможност за запознанство, общуване и обмен на впечатления, идеи и опит между самите деца от различни училища и страни, също между родителите и преподавателите.

Досегашният опит показва голям интерес от семействата, които сами финансират и осигуряват транспорта и пребиваването си до мястото на провеждане на конкурса. Тазгодишното издание получава за първи път известна финансова подкрепа от Министерството на образованието и науката.


По време на пандемията от ковид конкурсът се провежда онлайн, миналата година – в смесен формат, от тази година – отново изцяло присъствено. "Провеждането на конкурса присъствено въпреки предизвикателствата на големите разстояния е прекрасно наистина, като видиш деца от няколко различни страни да играят, после да обменят впечатления, да обменят части от живота си така да се каже, късчета от живота си, на български език в кратките паузи, които има…", казва Росица Байрактарски, директорка на училище "Аз Буки Веди", Кьолн.

"Конкурсът не е стрес, успяват организаторите да дадат и пауза за децата, и музика, и песничка, и игровия момент… колегите от кьолнското училище мисля, че са намерили идеалната среда и баланса между знание, игра и настроение…" допълва доц. Илиана Чекова, преподавателка в Университета в Кьолн и председателка на журито тази година.
Чуйте повече в звуковите файлове:




Снимки: БНУ "Аз Буки Веди", Международен конкурс по четене за ученици от първи и втори клас в чужбина

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10