Вече има записали се за участие български неделни училища. Срокът за това е до 30 април, до 30 май пък трябва да се изпратят и имената на учениците, които ще представят своите училища. Тази година домакин на конкурса е Българското неделно училище "Буквар" в град Кобленц, Германия, което ще посрещне участниците на 8 юни в чудесна зала в сградата на спортен клуб "Кеселхайм".
Конкурсът започва като родителска инициатива през учебната 2010/2011 година в Българското неделно училище "Аз Буки Веди" в Кьолн, което продължава да е основен организатор на проявата, прераснала в международен конкурс през 2017 г.
Идеята е от една страна да се поощри изграждането, развиването и поддържането на четивни умения на български език у децата от българската диаспора, все повече от които вече са родени в чуждоезикова среда. Втората цел е да се даде възможност за запознанство, общуване и обмен на впечатления, идеи и опит между самите деца от различни училища и страни, също между родителите и преподавателите.
Досегашният опит показва голям интерес от семействата, които сами финансират и осигуряват транспорта и пребиваването си до мястото на провеждане на конкурса. Тазгодишното издание получава за първи път известна финансова подкрепа от Министерството на образованието и науката.
По време на пандемията от ковид конкурсът се провежда онлайн, миналата година – в смесен формат, от тази година – отново изцяло присъствено. "Провеждането на конкурса присъствено въпреки предизвикателствата на големите разстояния е прекрасно наистина, като видиш деца от няколко различни страни да играят, после да обменят впечатления, да обменят части от живота си така да се каже, късчета от живота си, на български език в кратките паузи, които има…", казва Росица Байрактарски, директорка на училище "Аз Буки Веди", Кьолн.
"Конкурсът не е стрес, успяват организаторите да дадат и пауза за децата, и музика, и песничка, и игровия момент… колегите от кьолнското училище мисля, че са намерили идеалната среда и баланса между знание, игра и настроение…" допълва доц. Илиана Чекова, преподавателка в Университета в Кьолн и председателка на журито тази година.
Чуйте повече в звуковите файлове:
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg