Три български илюстраторки попаднаха в една от предварителните селекции за Изложбата на илюстраторите, част от Панаира на детската книга в Болоня. С една от тях – Елена Жаблянова, създателка на рисунките към поредицата "Патиланско царство", "Али и пеперудите", "Коледунка" и с Милена Радева, която възражда "Биеналето на илюстрацията" и поддържа сайта "Българска илюстрация" говорим в "Какво се случва" за нивото и изискванията на съвременната детска илюстрация.
"Панаирът на книгата в Болоня обединява светът на детската книга, това е определящото събитие на тенденциите в илюстрацията – казва Милена Радева – събират се милиони хора, хиляди издатели и самите ние като художници си сверяваме часовника там. Нашият пазар обаче още не е достигнал начина на възприятие на илюстрацията, който е там, ние не позволяваме на децата си да виждат абстрактното, обичаме зайчето да е зайче."
"Аз вложих голям реализъм в кандидатстването – казва Елена Жаблянова, в Болоня се виждат неща, които са толкова диви, че нашият пазар не би ги поел. Ние подценяваме децата, те могат да възприемат дори кръвожадна Червена шапчица, но все още няма хора, които да са склонни да приложат такава тактика тук. Ако подходиш малко по-нестандартно, после трябва да се обереш за нашия малък пазар."
Битката да бъде оценен трудът на илюстраторите е водена дълги години, но вече има промяна в усещането, разказват двете художнички. "Има по-отворени издателства – казва Елена Жаблянова – и те искат да участват на световно ниво с продукцията си, внасят се книги от чужбина на страхотни автори, наши книги се предлагат там. Този обмен носи добро."
За качествената илюстрация, детското възприятие, възможностите за експеримент и колко е важно да имаш собствен стил – чуйте Милена Радева и Елена Жаблянова в "Какво се случва".
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg