Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия Стоева и дебютната ѝ стихосбирка "Неизвършени престъпления"

Разговор с писателката за времето, паметта, въображението и удоволствията от езика.

Снимка: @ars.scribens.publishing

Нощ в музея
събирам картини
от различни епохи
на живота си:
античността на детството,
когато като Платон питах
какво е добро;
а после – тъмните векове,
в които котките приличат
на криви хора
и рицари пробождат
лами и дракони;
ренесансовият портрет
на първите ми стъпки
в нов град
и барокът на разточителните
партита в малкия ми
тавански апартамент,
който тогава ми беше замък.

сега живея в мрачен реализъм,
но това е добре –
остават кубизмът,
сюрреализмът,
а накрая:
пърформансът на смъртта.

изкуствоведите на живота ми
твърдят, че ще става
само по-грозен
и по-сложен,
но какво значение има това
за картините,
които като колекционер-милионер
прибирам в мазето на съзнанието си,
за да не ги види никой,
но всички да знаят за тях.

побързай –
музеят затваря
след един час.
Анастасия Стоева
из "Неизвършени престъпления"


Анастасия Стоева е критик, поет, дизайнер, илюстратор и аниматор, изучавала анимационно кино в Нов български университет. Публикува разкази, статии, сценарии и стихове в различни периодични издания, сред които шотландското списание за литература и превод Interpret, Cineuropa, Zippy Frames, Литературен вестник, L’Europeo, Портал Култура, списание Кино и други. Пише редовно за културното издание Програмата, където работи като отговорен редактор до 2023 година, и списание Go Guide. Създава редица късометражни анимационни филми, като през 2020 сърежисира и анимира българския сегмент от проекта на ASIFA Spiritus Mundi: Animating the World. Автор и илюстратор на стихосбирката Неизвършени престъпления (Scribens, 2024). От 2023 е графичен дизайнер в издателство Musagena.

Премиера на "Неизвършени престъпления" от Анастасия Стоева е днес, 29 февруари, от 19.00 часа, в On The Rocks Bar, София.

Чуйте повече в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поздрави се сам!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че съответните учени са изследвали, броили са и са установили научен факт – в България най-популярно е името Георги.  При нас актьори и автори с това име има доста, затова тази неделя след новините в 18 часа  ефирът ще изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.05.24 в 11:00

Sepia: нова изложба на Димитър Генчев в пространството на DOT София

"Смятам, че художникът е наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш",                                                                                                                  Димитър Генчев. Пловдивската галерията за съвременно..

публикувано на 04.05.24 в 08:26
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08