Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева, режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев.
Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за любовта" и "12 А", както и като директор на фестивала за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора.
"Сватба" е дългоочаквана българска кинопродукция, чиято реализация обхваща цели 9 години. Филмът е завършен и премиерата му на голям екран предстои в края на ноември, съобщава Ралчева. През следващите месеци "Сватба" ще извърви своя фестивален път, като вече е включен в официалните селекции на фестивалите в Лос Анджелис и Дубай.
По думите на Ралчева Хайтов е един от най-значимите български писатели и неслучайно много кинематофграфисти продължават да обръщат поглед към него. "Няма как да не осъзнавам огромната отговорност, която поемам, заставайки зад реализацията на този филм.", заявява режисьорът и продуцент на екранизацията.
Хайтов е мощен и все така актуален автор, който в литературното си творчество изследва човешките взаимоотношения, а зад привидно суровите и обикновени характери на Хайтовите персонажи бушуват страсти, смята Ралчева.
Главните роли във филма са поверени на младите актьори Ралица Стоянова и Радослав Владимиров. Във филма участват още Велислав Павлов, Светлана Янчева, Гергана Данданова, Михаил Мутафов и Ваисил Банов.
Разказите на Хайтов са дълбоко свързани с Родопа планина, затова филмът е заснет именно там – в местността Черешово над с. Могилица.
На 17 май предстои първият показ на филма "Сватба" пред световни дистрибутори в рамките на филмовия фестивал в Кан.
Успех на филма и целия екип!
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg