Националният природонаучен музей при БАН ще бъде домакин на Първата национална среща на музейнте педагози.
На 1 март от 13:30 ч. събитието ще събере 33 представители на 19 музея в България, като целта е да се открои ролята на музеите в осигуряването на съвременна образователна среда, предоставянето на добри педагогически модели и новите възможности за взаимодействие. Доц. Николай Симов запознава слушателите на "Нашият ден" с инициативата.
"Винаги музеят е бил мястото, където сме се опитвали да превеждаме науката на достъпен език и да показваме красотите на българската природа. Това е нещото, което искаме да направим сега заедно с колегите – да уеднаквим стандартите и да разменим идеи за нови подходи.", казва доц. Симов.
Науките напредват, а нуждата на хората от информация и достъпът до източници е много по-голям, отколкото в миналото. Новите подходи са особено важни в този контекст.
Националният природонаучен музей заедно с другите музеи към БАН е част и от много сериозен образователен проект, наречен "Образование с наука". Резултатите вече са добри и издадените публикации, книги и учебни помагала се използват успешно в училищата, споделя гостът в предаването.
По думите на музейния представител е време учениците да излязат в природата. Така децата биха могли да се запознаят с научния подход, с различни групи животни и растения. Фауната и флората не са статични, те се променят и е важно децата да познават заобикалящата ги среда и начините за нейното опазване. Според доц. Симов всичко това може да бъде постигнато при общуването на музейната мрежа с тази на училищните преподаватели.
"Запалването на изследователския дух на децата е успех, за който си мечтаят всичките 33-ма души, които работят в тази област.", заявява гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Във врачанското село Лютиброд започва Международен фестивал на мексиканска култура "XFest България 2025". Фестивалът се организира за първи път и представя част от мексиканската култура, алтернативната музика, уелнес обучения и холистични семинари. Страната ни е избрана за първи домакин на XFest заради древното си наследство, чистата природа и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg