В празничния 3 март актьорите от Русенския драматичен театър "Сава Огнянов" ще посрещнат публиката си със спектакъла "Епопея на забравените". По този начин трупата се включва в организираните от Община Русе чествания на националния празник на България.
Постановката по една от най-значимите творби на Иван Вазов е дело на режисьора Ивайло Ненов.
"Това е по-скоро мисия за мен, за да може отново младите да чуят тези текстове и да си припомнят, че някой наистина е дал живота си за кауза, и то каузата свобода и България.
Тези текстове през годините са наслоявани с прекомерен, фалшив патос. Ние се опитахме да ги отърсим от този патос и да им дадем едно човешко звучене, за да могат да достигнат до младите. И най-важното е, че чрез този спектакъл искам по някакъв начин да запазим нашата колективна памет, да я събудим, защото това е гарантът за нашето историческо съществуване.
Досега имахме 6-7 представления с ученическа аудитория. Учениците не гъкват в рамките на 55 минути, колкото е представлението. Никой не вади телефони… Даже сме виждали и просълзени ученици в края на спектакъла, което всъщност е и най-важната цел на изкуството – да вълнува, да докосва емоционално човека.
Силно се надявам родителите да доведат децата си на 3 март, за да могат заедно да чуят и да преживеят тези текстове, с които те са израсли. И след като излязат от тук, да могат да продължат тази дискусия и да поговорят за българската история", сподели в "Артефир" режисьорът Ивайло Ненов.
В представлението участват актьорите Ивана Керанова, Ивайло Спасимиров, Крум Берков, Любомир Кънев, Мариана Крумова, Ростислав Панков, Тодор Лазаров, Борислав Апостолов.
Сценографията и костюмите са дело на Евгения Явашева, музика - Пламен Мирчев – Мирона.
Публиката в Русе може да гледа спектакъла "Епопея на забравените" на 3 март от 18 часа в Драматичния театър "Сава Огнянов".
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg