В ново издание излезе прочутата пиеса на Колин Хълкинс, която е филмирана и поставяна на сцена на много места по света – "Харолд и Мод". Сюжетът поставя в центъра сентенцията – "Да срещнеш правилния човек в точния момент." В историята деветнайсетгодишният Харолд е обсебен от смъртта. Той посещава погребения на напълно непознати, обикаля с личната си катафалка из града, а у дома често се преструва на умрял, за да шокира майка си. Седемдесет и девет годишната Мод, от друга страна, обожава живота и знае как да му се наслади изцяло. Тя рисува ексцентрични картини, отмъква чужди коли и често припомня на околните, че нищо не е вечно – нито вещите, нито дните ни на този свят, разказва редактора на издателство, което представя книгата – Николета Руева.
Книгата поставя въпроса и за отношението между майката и сина- госпожа Чейсън.
„Очарованието на живота е в съкровището, което всеки носи, но понякога не може да открие сам“ – това е един цитат от книгата, думи на Мод, която успява да вдъхнови това малко момче.
Книгата е пълна с послания и уроци – едно от тях е – „Възрастта не е граница, а мост в пътуване към любовта.“
По книгата има филми и постановки. Едноименният филм от същата година пък е носител на две награди Златен глобус, а спектакли по пиесата и до днес се играят на театрална сцена по цял свят – от Бродуей до България. Пиесата е филмирана и у нас с участието на Стефан Данаилов и Леда Тасева.
Случайна среща между Харолд и Мод ще постави началото на необичайно приятелство, а то ще прерасне в нещо повече... Докато щурата Мод отваря очите на Харолд за всички възможности на живота, младежът ще отпразнува с нея осемдесетия ѝ рожден ден. Всеки е подготвил изненада за другия, с която ще докаже, че въпреки различията помежду им, заедно те са перфектната двойка. Вълнуващ, забавен и необикновен, романът Харолд и Мод е написан от Колин Хигинс през 1971 г. и бързо печели симпатиите на читателите.
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg