С настъпването на пролетта – какво трябва да знаем за алергиите и имунитета. В "Нашият ден" гост е проф. Васил Димитров, един от водещите специалисти по клинична алергология.
Проф. Димитров препоръчва на тези, които знаят, че имат алергично заболяване, да започнат да се лекуват навременно. Хората, които за първи път получат подобни оплаквания като сърбеж, кихане, кашлица, да посетят алерголог, съветва специалистът.
Най-големите причинители на сезонните алергии са полените. Сега започва цъфтежният период, който продължава до късна есен. Първо се появяват дървесните полени (февруари – април), следват тревите (май – юни) и накрая е ред на плевелите и храстите (септември – октомври), обяснява проф. Димитров и допълва: "Всяка година се издава така нареченият "поленов календар". Независимо от това дали е топла зимата, или има някакви климатични промени, разликата е около две седмици." Календарът се издава от авторитетно здравно заведение и е достъпен в интернет.
По думите на алерголога заболяването може да се развие по всяко време – от най-ранна детска възраст. Алергията е имунно заболяване и е пряко свързана с клиничната имунология. Тя е следствие на генен дефект, има изразена фамилност и не подлежи на трайно лечение, обяснява проф. Димитров. Едва след навършване на 50 години при някои хора симптомите отслабват.
Професорът обръща внимание, че ако не се лекува сенната хрема, известна и като алергичен полинозен ринит, състоянието може да предизвика астма – това се случва в немалките 40% от случаите.
Относно начините на лечение, алергологът подчертава, че има много лекарства, но може би най-категоричният метод е алергеноспецифичната имунотерапия, която се намесва директно в имунните патогенетични механизми. Според проф. Димитров съвременните антихистамини са усъвършенствани и вече не предизвикват сънливост, като страничен ефект.
По наблюдения на специалистите все повече хора страдат от алергии, съобщава алергологът. Ако към момента всеки трети индивид е засегнат от алергия, очаква се в близките години всеки втори да страда от имунния дефект. "Плащаме данък за това, че ставаме по-съвършени", заявява проф. Димитров, пояснявайки, че като потискаме инфекциите с различни медикаменти, имунитетът отвръща със зачестяване на алергиите.
Симптоматика, която се наблюдава при алергичните заболявания, характерни за настоящия период, включва кихане, запушен нос, сърбящи очи. Проф. Димитров акцентира върху симптома кашлица, който може да стане хроничен и често води до объркване и грешно лечение с неподходящи средства и дори с антибиотици. Алергологът говори за единния дихателен път, в който горните дихателни пътища – носът и прилежащите кухини, и долните дихателни органи – бронхите и белият дроб, са свързани. Кашлицата може да се дължи именно на промени в горните дихателни пътища, обяснява д-р Димитров. Има методи за диагностика на това състояние, но проблемът е свързан с клиничната алергология, заявява гостът в предаването.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg