Красота, лирика и поезия се открива в новата и най-голяма самостоятелна изложба на художника Вили Николов "Естетика/Полифония", която вече може да бъде разгледана в столичната галерия "Милениум". 60 картини говорят за живота и вдъхновенията на художника. Те обхващат разнообразни теми - фолклор, самодиви, коне, джаз, музикални инструменти и женски образи.
Самият автор твърди, че част от новите му послания в тази 25-а изложба са лицата на хората, експлозията от цветове и различните светове.
"Когато пътувам, главно из Европа, наблюдавам лицата. Има много интересни очи - дали в Хърватия, Италия, Испания, дори в родопските села. Очите на българката, които винаги рисувам с най-голямо удоволствие и внимание, са изключително големи, дълбоки, невероятни за рисуване. Опитвам се да ги предам по най-точния начин", каза в "Артефир" Вили Николов. Той започва да рисува портрети от ранна детска възраст, когато именно одобрението на най-близките го подтиква да продължи да се занимава с изобразително изкуство.
"Дали ще е женски образ, дали ще е красива архитектура, дали ще са причудливите скали под водата, тъй като имам много картини, в които рисувам света под водата – с това показвам колко ме вълнува красотата" - разяснява още художникът. – "Аз имам нужда да видя красиво нещо, след това да го почувствам, да се развълнувам и това вълнение да го предам на платното. Когато завърша творбата, имам нужда от нови предизвикателства, ново пътуване, нов град, нови лица. Това е един процес, който се повтаря постоянно и ме презарежда."
Според културолога проф. Любомир Стойков "главното превъзходство на експозицията "Естетика/Полифония" е в интелигентния и завладяващ микс от послания за любов, красота, копнеж и мечтание!".
Вили Николов има богат творчески път, рисува в областта на графиката, илюстрацията и рисунката, негови творби притежават испанската кралица София, Хосе Мария Аснар, Българското посолство в Мадрид, Посолството на Венецуела в България, както и частни колекционери в страната и по света. Голямо влияние в творчеството му оказва както баща му – художникът Александър Николов, така и въздействието на испанската художествена школа и на университета за съвременно изкуство в Куенка, където специализира и преобръща представите си за цветовете.
"Аз съм завършил графика, а в Художествената гимназия специализирах илюстрация - всичко това е една много прецизна рисунка, но много монохромна като цвят. Представяйки изкуството си в университет Кастилия де ла Манча в Куенка, аз се сблъсках с невероятните колорит и цвят в Испания. За няколко месеца промених изцяло моята палитра и след три месеца специализация се завърнах с нов колорит, който и до днес прилагам в живописните платна", обясни Вили Николов.
Баланса между пъстрия колорит и прецизната рисунка той определя като творческа игра. За фантазията си казва, че е твърде богата и дори му пречи понякога. Изобразяваните от него образи са комбинация от впечатления, които художникът идеализира и стилизира в своя собствен стил. Той не документира, а пресъздава личното си виждане за реалното и магичното в него.
Бъдещият проект на Вили Николов - "Танци в платна", ще бъде синтез между танцовото изкуство и живописта. За него, както и повече подробности за изложбата "Естетика/Полифиния", която ще бъде посместена в галерия "Милениум" до 26 март, можете да чуете в звуковия файл.
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg