Тази неделя пиесата е историческа. По повече от един начин. Историческа и по съдържание, но и по форма. Но за това след малко.
"Ричард III" от Уилям Шекспир разказва за възкачването на престола и краткото царуване на, разбира се, Ричард III, крал на Англия. Ричард, дюк на Глостър не е герой, героите на Англия са мъртви, напротив – Ричард е принцът на Макиавели в действие. Пиесата е кулминацията на първата историческа тетралогия на Шекспир. След като виждаме хода на историята в трите части на "Хенри VI":
В Първа част – политическите машинации след загубата на английските територии във Франция и прекурсорите на Войната на Розите;
Втора част – невъзможността Хенри да спре разпада на тъканта и единството на нацията;
в Трета част ставаме свидетели на варварския разпад на Англия към хаос, отмъщение и война. В края на Трета част Ричард убива Хенри, синът на Хенри - Едуард вече е мъртъв, династията на Йорк може да започне с крал Едуард IV, брат на Ричард, на престола. Войната сякаш е свършила, краят на кръвопролитията е тук. Публиката обаче вижда трансформацията на Ричард от лоялен поддръжник на каузата на Йорк в бъдещ злодей още в Трета част на "Хенри VI". Ричард ще направи всичко, за да вземе властта от брат си.
Толкова за съдържанието. Това е Шекспир, публиката няма нужда от убеждаване, за да слуша Шекспир. Сега две думи за продукцията.
Пиесата е историческа за Радиотеатъра, защото освен мисията на редакцията за художествен подбор и качество, доказва и тази на архиватор на постиженията в българската драматургия и актьорска игра. Не е въпрос на носталгия и противопоставяне с настоящето, а на школа, на опит и традиция, когато говорим за най-впечатляващото поколение актьори, които за "Ричард III" радиото е събрало в една продукция:
Ричард III - Наум Шопов; Бъкингам - Апостол Карамитев; Лейди Ана - Невена Коканова; Кларънс - Иван Kондов; Ричмонд - Васил Стойчев; Кейтсби - Иван Стефанов; Тиръл - Георги Черкелов; Станли - Димитър Стратев; Хейстингз - Любомир Кирилов. Участват още: Коста Цонев, Саркис Мохибян, Любка Алексиева, Надя Топалова, Борис Сарафов, Петър Стойчев. Режисьор е Георги Аврамов.
Слушайте на 10-и март от 0.15 часа.
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
"Медиите се подготвят за редица предизвикателства през 2025 г., които вероятно ще включват нови атаки от страна на враждебно настроени политически лица,..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg