В първия ден от тазгодишното издание на Седмицата на информираността за мозъка клиничният психолог Светлана Велкова сподели познанията си пред микрофона на Светлана Тодорова в ефира на “Нашият ден“. Тя подчерта значението на познаването на човешката нервна система за нашето учене и умение да контролираме емоциите си. "Колкото по-добре познаваме мозъка си, толкова по-добре можем да приведем в действие този потенциал, да разопаковаме малко разума си", твърди Велкова.
Тя обръща внимание на изследванията на Antonio Damasio, който изследва хора с различни мозъчни увреждания и травми, показвайки, че разумът и емоциите не могат да бъдат разделени.
“Няма как да ги отделим. Тъй като в частта от мозъка, в която има травма, не може да се обработва добре тази част, която отговаря за емоциите и хората не могат да вземат решения. Тази част от мозъчната химисфера, която отговаря за логиката работи, но в момента, в който практически трябва да вземат решението коя блуза ще облечем днес, не могат“, посочва тя.
"Не бива да противопоставяме едното на другото. Докато част от мозъка, свързана с емоциите, е повредена, хората не могат да вземат решения, въпреки че логическата част на мозъка работи", пояснява тя. Велкова настоява, че за по-ефективно учене и работа е важно да използваме всички аспекти на нашия мозък – чувства, разум и личен опит. Науката ни подсказва, че тази синергия между чувства, разум и личен опит е ключът към по-ефективното учене и решаване на всякакви задачи.
В крайна сметка, само чрез обединението на тези фактори можем да подготвим себе си за успешно преодоляване на предизвикателствата пред нашите умове и емоции.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg