Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на мозъка 2024: Разумът и емоциите не могат да бъдат отделени

| обновено на 11.03.24 в 09:31
Снимка: pixabay.com

В първия ден от тазгодишното издание на Седмицата на информираността за мозъка клиничният психолог Светлана Велкова сподели познанията си пред микрофона на Светлана Тодорова в ефира на “Нашият ден“. Тя подчерта значението на познаването на човешката нервна система за нашето учене и умение да контролираме емоциите си. "Колкото по-добре познаваме мозъка си, толкова по-добре можем да приведем в действие този потенциал, да разопаковаме малко разума си", твърди Велкова.

Тя обръща внимание на изследванията на Antonio Damasio, който изследва хора с различни мозъчни увреждания и травми, показвайки, че разумът и емоциите не могат да бъдат разделени.

“Няма как да ги отделим. Тъй като в частта от мозъка, в която има травма, не може да се обработва добре тази част, която отговаря за емоциите и хората не могат да вземат решения. Тази част от мозъчната химисфера, която отговаря за логиката работи, но в момента, в който практически трябва да вземат решението коя блуза ще облечем днес, не могат“, посочва тя.

"Не бива да противопоставяме едното на другото. Докато част от мозъка, свързана с емоциите, е повредена, хората не могат да вземат решения, въпреки че логическата част на мозъка работи", пояснява тя. Велкова настоява, че за по-ефективно учене и работа е важно да използваме всички аспекти на нашия мозък – чувства, разум и личен опит. Науката ни подсказва, че тази синергия между чувства, разум и личен опит е ключът към по-ефективното учене и решаване на всякакви задачи.

В крайна сметка, само чрез обединението на тези фактори можем да подготвим себе си за успешно преодоляване на предизвикателствата пред нашите умове и емоции.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31