Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойчин Котларов: Архитектурната памет е съвестта и честта на града ни

Дойчин Котларов
Снимка: БНР

Една болезнена градска тема, в която се прокрадва лъч надежда, е опазването на архитектурната памет. "Terra Култура" тръгва по следите на разрушението, посегателствата и спасяването на оригиналните градски пейзажи с памет. Гост в студиото е Дойчин Котларов, юрист и участник в каузи за съхраняването на архитектурното наследство на София.

За Котларов културните и обществени каузи представляват паралелен интерес и дейност повече от 10 години. Той определя темата като широкоспектърна и значима както за града, така и за хората в него. Юристът, съосновател на фондация "Дома Арт", споделя, че още покрай кандидатурата на София за културна столица на Европа екипът на фондацията създава инициативата "UnderGara". Проектът цели облагородяване на площада пред Централна жп гара София и постига някои административни, осезаеми и до днес резултати. Котларов разказва, че след участие в поредица инициативи и дискусии у екипа на фондацията узрява идеята за обособяване на софийски артквартал – КваАРТал. Като средство за обживяване на темата за културното наследство на района организаторите използват фестивалната култура.

Архитектурната памет Котларов определя като "съвестта и честта на града", затова вярва, че борбата за нея си струва. Като обнадеждаваща новина гостът посочва инициативата на новия столичен кмет, насочваща обществения фокус върху опазването на няколко емблематични сгради в София. Хотел "Париж" на бул. "Княгиня Мария Луиза", по думите на Котларов, е своеобразен вход към  историческия артквартал. Ако действително се положат реставрационни усилия, това би било добър пример, смята юристът и изброява другите три сгради, върху които кметът е акцентирал – първата от тях е къщата на д-р Константин Кацаров, виден български юрист и общественик, която се намира на ул. "Любен Каравелов" № 34.

По повод втората къща в зоната на бившата Първа мъжка гимназия, Котларов казва: "През тези години с много историци и архитекти съм разговарял. Имаме на страницата на "КвАРТал" във Фейсбук и такъв панел с архитектурни разкази – хората, които проявяват интерес, могат да го видят. Според легендата там е живял Ататюрк, има снимки от балкона на тази сграда. Слава богу, сегашният кмет акцентира върху този проблем."

Третата сграда се намира на ул. "Мизия" № 9, където е живял известният художник и преподавател проф. Симеон Велков.

Като основен проблем в София, Пловдив и Варна, Котларов посочва бурните инвестиционни намерения. В техен противовес стоят интересите на гражданите и местната власт. Според юриста Общината играе ролята на медиатор в тези конфликтни отношения. Котларов изрежда негативните административно-правни хватки, с които често биват постигани нечистите инвестиционни интереси – изваждане на сгради от списъка с паметници на културата, предписание за събаряне, защото са "опасни", използването на бездомници, като виновници за инцидентни палежи.

Котларов посочва и някои положителни примери, които съществуват благодарение на граждански усилия. Къщата с ягодите към момента е опазена от бутане, въпреки надвисналата над нея опасност. Видими резултати има при реставрираната къща на арх. Георги Фингов, която се намира на ул. "Шипка". Инициативата е на собствениците, които са получили разрешение от главния архитект на София, пояснява Котларов. Като недостатък той допълва поставената съвременна дограма на мястото на оригиналните прозорци – един често подценяван архитектурен детайл.

"Законодателство и подзаконови разпоредби има. Като юрист винаги подхождам малко критично към всякакви нови промени. Считам, че законодателството има достатъчно механизми, които, ако се съблюдават, ако се прилагат по-стриктно, то тогава и резултатите биха били по-добри и няма да се налага постоянно, на парче да променяме, опитвайки се да уцелим точната вакса", заявява юристът. Той посочва Община Варна като пример за по-смело прилагане на предписанията и законовите ипотеки. Една от добрите новини там е спасяването на бившата Софийска банка, чийто архитект е Дабко Дабков.

Котларов дава като негативен пример Пловдив, където много от обещанията в проекта за културна столица остават неизпълнени. Въпреки това гостът добавя, че независимо от бруталните в негативен план примери организации като "Буден Пловдив" не спират да алармират и образоват жителите на града за проблема.

Юристът споменава и групата "Български архитектурен модернизъм", която оперира в цялата страна и чийто съосновател е вече покойният Васил Макаринов. В столицата други такива организации са например "Историческите маршрути на София", "Бохемска София", "Стара София", изброява гостът. Котларов вярва, че техният принос да образоват исторически обществото е първата стъпка към пробуждането на гражданската съвест, към разговора с властите и борбата с инвестиционните намерения.

"Много пъти се казва, че София няма стар град. Това беше една от провокациите да направим "КвАРТал", споделя Котларов. Именно зоната под бул. "Дондуков", от една страна, и Женския пазар, от друга страна, е наситена с богатите исторически пластове на векове градоустройство.

Финалът на разговора е отворен. На територията на "Terra Култура" предстои поредица от разговори за спасените, застрашените или заличените сгради – образователен диалог, в който всеки буден гражданин може да заяви своята активна позиция и да участва в процеса. Надеждата е, че "спасените" примери ще стават все повече.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21