Тромпетистката Селина От е само на 26 години, а вече е международно призната солистка. Родена в Кремс, Австрия, музикалното ѝ пътешествие разкрива мозайка от влиятелни фигури, които са оформили нейната артистична линия. Израства в семейство на музиканти и от шест годишна свири на тромпет. Тя е от онези млади творци, с много ясни идеи и въпреки огромните си успехи като тромпетист, е забележително скромна и здраво стъпила на земята. Способността на Селина да съчетава безпроблемно традиционен и съвременен репертоар е акцент в нейните изпълнения по време на един от най-престижните музикални конкурси АRD в Мюнхен, който тя печели само на 20 години.
На 14 март в зала "България" Селина От ще свири заедно с пианиста Александър Улман и Софийската филхармония под диригентството на Юрий Янко. Заедно те представят Концерт за пиано, тромпет и струнен оркестър №1 от Дмитрий Шостакович.
Какво те привлече специално към класическата музика и как тя повлия на подхода ти към свиренето на тромпет?
Селина От: Израснала съм с класическата музика, семейството ми е пълно с музиканти, никой не е свирил джаз или, каквото и да било. Така че всички бяха влюбени в класическата музикална сцена. И с това израснах. Някак се опитах да се занимавам малко с джаз, но никога не съм имала чувството, че искам да го изпълнявам. Обичам просто да го слушам. Така че, да, просто това е естественият път за мен към класическата музика и към съвременната музика. Уча всеки ден, класическата музика е моята работа.
Можеш ли да ни разкажеш повече за концерта си в София? За първи път свирите със Софийска филхармония. Какви са вашите очаквания?
Селина От: Очаквам го с голямо нетърпение, защото свирим Концерт за пиано, тромпет и струнни на Шостакович, изпълнявала съм го вече няколко пъти, но много го харесвам и винаги се радвам да го свиря. Вълнувам се също за срещата с пианиста Александър Улман. Винаги е забавно да бъдем двама солисти, да има комуникация относно музиката. А и никога не съм бил в София или в България до този момент. Така че аз съм много любопитна за града и оркестъра на Софийска филхармония и вече съм развълнувана.
За мечтите, предизвикателствата да си жена тромпетист и кой според нея е композиторът на всички времена, можете да чуете в интервюто, което даде Селина От за предаването "Метроном".
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg