Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Ротация, правителство или избори?

Ротация, правителство или избори? По последни данни президентът ще връчи първия мандат в понеделник. Каква е конституционната процедура след приключването на консултациите при президента? Какви са сроковете и отговорностите? Какво се случва в държавата? 

Тази актуална тема коментира в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и дългогодишен консултант на предаването:

"Аз оставам умерен оптимист, че правителство ще има, въпреки различните сигнали, струва ми се, че все пак политическият разум и волята за стабилно управление ще надделеят и нашият политически елит няма да ни въвлече в поредните избори.

След като първоначално е минал преговорният процес (т.нар. "консултации при президента") за образуване на бъдещо правителство, можем да разгледаме момента от понеделник нататък – от момента на връчване на мандата на посочения от най-голямата парламентарна група кандидат за министър-председател да образува правителство. По всяка вероятност това ще бъде Мария Габриел, както бе обявено още преди 9 месеца, разполага вече със 7-дневен срок, установен по смисъла на чл. 99, ал. 1 от Конституцията, в който срок да представи структура и състав на бъдещото правителство на президента. От момента на представяне на този проект за бъдещ кабинет президентът следва да уведоми Народното събрание и да предложи на НС да бъде гласуван този проект на кабинет. 

Поясняваме, че предложената структура и състав на МС пред президента може да се различава от структурата и състава, които НС ще гласува – НС не е обвързано с първоначално предложения проект за кабинет от кандидат-министър-председателя. Това не е нарушение, това е по смисъла на решение на Конституционния съд. НС ще прецени как трябва да изглежда структурата, кои да бъдат министрите и дали ще гласува правителството. 

За избора на министър-председател и за структурата и състава на кабинета; За вземането на решения с обикновеното мнозинство, за кворума; Кога се приема, че проучвателният мандат е провален; Какви са процедурите, ако се стигне до служебно правителство  – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10