Ротация, правителство или избори? По последни данни президентът ще връчи първия мандат в понеделник. Каква е конституционната процедура след приключването на консултациите при президента? Какви са сроковете и отговорностите? Какво се случва в държавата?
Тази актуална тема коментира в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и дългогодишен консултант на предаването:
"Аз оставам умерен оптимист, че правителство ще има, въпреки различните сигнали, струва ми се, че все пак политическият разум и волята за стабилно управление ще надделеят и нашият политически елит няма да ни въвлече в поредните избори.
След като първоначално е минал преговорният процес (т.нар. "консултации при президента") за образуване на бъдещо правителство, можем да разгледаме момента от понеделник нататък – от момента на връчване на мандата на посочения от най-голямата парламентарна група кандидат за министър-председател да образува правителство. По всяка вероятност това ще бъде Мария Габриел, както бе обявено още преди 9 месеца, разполага вече със 7-дневен срок, установен по смисъла на чл. 99, ал. 1 от Конституцията, в който срок да представи структура и състав на бъдещото правителство на президента. От момента на представяне на този проект за бъдещ кабинет президентът следва да уведоми Народното събрание и да предложи на НС да бъде гласуван този проект на кабинет.
Поясняваме, че предложената структура и състав на МС пред президента може да се различава от структурата и състава, които НС ще гласува – НС не е обвързано с първоначално предложения проект за кабинет от кандидат-министър-председателя. Това не е нарушение, това е по смисъла на решение на Конституционния съд. НС ще прецени как трябва да изглежда структурата, кои да бъдат министрите и дали ще гласува правителството.
За избора на министър-председател и за структурата и състава на кабинета; За вземането на решения с обикновеното мнозинство, за кворума; Кога се приема, че проучвателният мандат е провален; Какви са процедурите, ако се стигне до служебно правителство – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg