Родена в Нигерия, но от малка живее в София. От най-ранна възраст е на сцена. Учи в НАТФИЗ в класа на проф. Атанас Атанасов и става първата чернокожа актриса, завършила актьорско майторство в Бълагрия. Рубриката "Мигранти с таланти" представя Бистра Иджома Окереке – актриса, певица, китарист, поет, филмов режисьор – дете на две култури.
Бистра си спомня как дълго време в обкръжението ѝ няма други хора като нея, и то в години, в които интернет не е толкова масово средство за комуникация и информация. Постепенно започва да търси начин да достигне до своята култура и до себе си. Майка ѝ, която дълго време е живяла в Нигерия, и контактът с други роднини, помагат на Бистра с времето да сглоби личния си културен пъзел. Нигерийската ѝ идентичност се превръща в подправка за българската ѝ същност и я обогатява като артист. Днес Бистра се определя като "българка по преживявания и нигерийка по сърце и душа" и вярва, че човек може да бъде смесица от места, хора, спомени, подправки и култури. Дискриминацията тя вижда като ограничен опит да възприемеш някой само в една единствена светлина – била е обект на такова отношение и в България, и в Нигерия.
Бистра разказва как никога не си е представяла, че ще стане актриса. Като малка се занимава с танци и пеене и детството ѝ минава през сцената. Актьорското майсторство идва в момент, в който решава, че има нужда от нещо по-интересно.
Постановките, които откроява като по-специални и значими за нея, са "Вечерята" и "От мрачно по мрачно". За първия си късометражен филм "In Between" Бистра разказва, че е следствие на поетичната ѝ книга. Режисьорката го определя като експериментален – смес от жанрове, поезия и танц.
Бистра говори и за самата стихосбирка, озаглавена "Аз зад черното и бялото" и за писането на поезия: "Не го приемам сякаш съм поетеса, сякаш се занимавам с литература, а го приемам като друг инструмент, с който се изразявам."
"Мога да си пожелая любов – тя е винаги нужна и важна. И мога да си пожелая повече кино – тази година това е нещото, което искам да ми се случи."
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg