Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бистра Окереке – българка по преживявания и нигерийка по душа

Снимка: Amorpha youth foundaton

Родена в Нигерия, но от малка живее в София. От най-ранна възраст е на сцена. Учи в НАТФИЗ в класа на проф. Атанас Атанасов и става първата чернокожа актриса, завършила актьорско майторство в Бълагрия. Рубриката "Мигранти с таланти" представя Бистра Иджома Окереке – актриса, певица, китарист, поет, филмов режисьор – дете на две култури.

Бистра си спомня как дълго време в обкръжението ѝ няма други хора като нея, и то в години, в които интернет не е толкова масово средство за комуникация и информация. Постепенно започва да търси начин да достигне до своята култура и до себе си. Майка ѝ, която дълго време е живяла в Нигерия, и контактът с други роднини, помагат на Бистра с времето да сглоби личния си културен пъзел. Нигерийската ѝ идентичност се превръща в подправка за българската ѝ същност и я обогатява като артист. Днес Бистра се определя като "българка по преживявания и нигерийка по сърце и душа" и вярва, че  човек може да бъде смесица от места, хора, спомени, подправки и култури. Дискриминацията тя вижда като ограничен опит да възприемеш някой само в една единствена светлина – била е обект на такова отношение и в България, и в Нигерия.

Бистра разказва как никога не си е представяла, че ще стане актриса. Като малка се занимава с танци и пеене и детството ѝ минава през сцената. Актьорското майсторство идва в момент, в който решава, че има нужда от нещо по-интересно.

Постановките, които откроява като по-специални и значими за нея, са "Вечерята" и "От мрачно по мрачно". За първия си късометражен филм "In Between" Бистра разказва, че е следствие на поетичната ѝ книга. Режисьорката го определя като експериментален – смес от жанрове, поезия и танц.

Бистра говори и за самата стихосбирка, озаглавена "Аз зад черното и бялото" и за писането на поезия: "Не го приемам сякаш съм поетеса, сякаш се занимавам с литература, а го приемам като друг инструмент, с който се изразявам."

"Мога да си пожелая любов – тя е винаги нужна и важна. И мога да си пожелая повече кино – тази година това е нещото, което искам да ми се случи."

Чуйте целия разговор в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05