Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За кого е предназначена горската педагогика

Снимка: iag.bg

Дисциплината "Горска педагогика" е част от обучението на бъдещите лесовъди и курс за практикуващите професията, който се провежда от 10 години в Лесотехническия университет в София.

"Горската педагогика е екологично образование за гората, като нейната цел е да повишим знанията и разбиранията на обществото за същността и богатството на горските екосистеми, за процесите, които протичат в тях, за функциите, които изпълняват, за богатството на ползи, които ни предоставят, но също така едновременно с това основна задача на горската педагогика е да представяме пред обществото ролята и работата на лесовъда като човека, който се грижи за гората, който със своята професия, професионален опит и знания знае какво трябва да направим, за да имаме едни здрави и устойчиви гори, които да изпълняват пълноценно своите функции.", казва д-р инж. Анна Петракиева, зам.-изпълнителен директор в Изпълнителната агенция по горите и преподавателка в Лесотехническия университет, в рубриката "Всичко за образованието".

По отношение на връзките на подготвените горски специалисти с гражданите и най-вече с училищата и учениците инж. Петракиева споделя: "В началото на нашата работа връзката се осъществяваше на база на нашите лични контакти с преподаватели и учители в различни учебни заведения и училища в страната. Впоследствие с различни инициативи, които организираме в продължение вече на 10 години, събудихме интереса на хората около нас, на обществото и те започнаха сами да ни търсят, за да се включваме в различни събития и начини да предаваме знанията си на подрастващите.

Обикновено организираме обучения сред природата… ако имаме възможност да сме в самата гора, това е най-прекрасното място, защото знанието за гората, отношението към нея, към природата се изгражда единствено чрез пряк контакт…"

Със заявки за среща с горските педагози, консултация за залесяване, грижи за гората и др. гражданите и учебните заведения могат да се обърнат към всички структури на Изпълнителната агенция по горите, държавните предприятия към Министерството на земеделието и храните, държавните лесничейства, горски и ловни стопанства. Друга възможност е да потърсят връзка чрез страницата в интернет и фейсбук на инициативата "Горичка в количка".

Повече чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25