Едва ли има човек, който поне веднъж да не си е мечтал за живот като на кино. Ето един такъв сюжет: Мъж, раздвоен между две жени – ученическата му любов и съпругата му. Накрая силната любов между персонажите, предопределени един за друг още от деца, ги събира. Това е историята, разказана във филм, разигран на живо в едноименната постановка, която трупата на театър "Мим-Арт", образно казано, "гледа" в киносалон. Една интересна история за любов. Магията е в това, че всичко се случва през сърцето. Човек чува през сърцето. И всички условности се забравят.
За премиерната постановка "Нашият живот като на кино" на "Мим-Арт", единствения театър, където актьори са хора с увреден слух, говорят в "Артефир" режисьорът му Ивайло Захариев и художественият ръководител Мария Атанасова:
"Това е един интересен опит да изиграем представление с глухи актьори, които чрез пантомима, чрез изпяване на песни с жест и танци да разкажат една история. Тази емоция, която всеки от нас иска непрекъснато да преживее, битката на героите – в това е смисълът. – казва актьорът Ивайло Захариев, тук в ролята на режисьор – опитваме се да намерим нашия хепиенд."
Хубавото в изкуството е, че ако не някъде другаде, то някъде там можем да станем свидетели на щастливия край. Тази постановка показва, че ние не сме различни, макар и нещо да не е стандартно. В крайна сметка историите, които ни вълнуват, това, което преминава през нас, е общовалидно.
"Театър "Мим-Арт" е създаден през 2008 г. – разказва Мария Атанасова. – Тогава 8 наши глухи актьори завършиха НАТФИЗ и там придобиха своята театрална специалност пантомима. Освен това учехме и изпълнения на песни на жестов език, нарекохме го "С мимика и жест". Групата се казваше "Жестим". След това към групата прибавихме актьорите от театър "Мим-Арт" и се образува една артистична група, в която глухите изпълнители могат да пеят и танцуват, да бъдат актьори на сцената с всичките изисквания към един истински актьор. Могат да вълнуват."
Ивайло Захариев твърди, че макар и да е записан като режисьор, е по-скоро приятел и съмишленик на трупата, който ѝ помага да достигне до повече хора. "Пантомимата е много интересно изкуство. Тя има своето място, там, където се показва, че може и без думи – чиста емоция, чисти намерения, да се види как се оголва душата на актьора. Когато пантомимата се смеси с поетичния израз на песните, става много красиво. На финала завършваме с една песен на Орлин, Графа и Любо Киров "Заедно". Това е и нашето послание. Така се надяваме да приобщим театър "Мим-Арт" към големия театрален афиш в България."
"Нашият живот като на кино" на "Мим-Арт" от 19.30 ч. в Топлоцентрала.
Чуйте повече от звуковия файл.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg