Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ендометриоза: Една от 10 жени в репродуктивна възраст се среща със заболяването

| обновено на 21.03.24 в 08:33
д-р Дориан Босев
Снимка: СБАЛАГ "Майчин Дом"

Месецът март е отбелязан като период, посветен на ендометриозата – това е болест, която засяга значителен брой жени по света. Заболяването е изключително разпространено, като една от десет жени в репродуктивна възраст се сблъскват с него. Със сигурност, това е сериозен проблем, който изисква внимание и лечение.

От 18 до 29 март СБАЛАГ "Майчин дом" организира безплатни консултации за жени, страдащи от ендометриоза или имащи съмнения за това заболяване. Това е инициатива, която цели да предостави помощ и съвети на онези, които се борят с ендометриозата.

Що се отнася до симптомите и последиците от ендометриозата, те са разнообразни и могат да варират в зависимост от индивидуалния случай. Д-р Дориан Босев, акушер-гинеколог с многогодишен опит, излезе с интересни наблюдения по въпроса. Той подчерта важността на ранното откриване на заболяването и правилното му лечение.

В ефира на "Нашият ден" лекарят обясни, че ендометриозата може да засегне различни органи в човешкото тяло, не само репродуктивната система. Оттам идват различните симптоми, които жените изпитват. Болезнените месечници и тазовите болки са само част от тях. Важно е да се отбележи, че между 30 и 50% от жените с ендометриоза също така имат проблеми със зачеването.

В лечението на ендометриозата се използват различни методи – както медикаментозни, така и хирургически. Лапароскопската хирургия се смята за златен стандарт в това отношение, особено при лечението на инфертилитета.

През месец март се обръща специално внимание на ендометриозата. Благодарение на ангажимента и опита на специалисти, като д-р Дориан Босев, жените имат надежда за по-добро бъдеще, свободно от болка и затруднения, свързани със заболяването.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26